Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere emlékezetett a kormánynak arra a döntésére, hogy a magyar gazdaság nyit a feltörekvő piacok, elsősorban Oroszország, a Közel-Kelet és a Távol-Kelet, utóbbi térségben főként Kína felé. Debrecen és térsége számára - a földrajzi elhelyezkedés és a korábbi kapcsolat rendszere alapján is - legkézenfekvőbb az Oroszországgal való együttműködés - tette hozzá.
Ugyanakkor jelezte, hogy a korábbiaktól eltérően nem pusztán termékek exportjára gondolnak, hanem a technológiai szférában, a magasabb hozzáadott értéket képviselő iparágakban és szolgáltatásokban, a nanotechnológiában, az élelmiszerkutatásban való együttműködésre, amiben katalizátor szerepet vállal az önkormányzat.
Kósa Lajos emlékezetett arra, hogy Debrecenben évtizedek óta működik orosz főkonzulátus, ami megkönnyíti az együttműködést. A későbbiekben a beutazó idegenforgalom fellendítését is szeretnék eléri a debreceni repülőtér közreműködésével - fűzte hozzá.
Leonyid Surigin, az Oroszországi Föderáció magyarországi kereskedelmi képviselője szerint a Déli Áramlat gázvezeték és a paksi atomerőmű kapcsán kialakult együttműködés mellett a regionális kapcsolatokat kell fejleszteni.
Oroszországnak Magyarország a legfontosabb partnere Kelet-Közép-Európában, ez tradicionális kapcsolat - jegyezte meg.
Az MTI érdeklődésére hozzátette: oroszországi statisztikai adatok szerint 2011-ben 11 milliárd dollár volt a két ország közötti áruforgalom, ami 30 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A magyar statisztikai adatok szerint ez a szám 12,5 milliárd dollár, de még lényegesen növelhető - tette hozzá.
Skultéti Éva, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára bejelentette: a kamara Debrecennel együttműködve június 5-én és 6-án magyar-orosz üzletember találkozót rendez Moszkvában. Papp László (Fidesz), Debrecen alpolgármestere hozzátette: elsősorban a térség élelmiszeriparának, feldolgozóiparának és mezőgazdaságának szeretnének új pozíciókat szerezni az orosz piacon.