fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hazánk legyen Európa legversenyképesebb termelési központja
2012. április 5., 11:47
Orbán Viktor kormányfő a Magyar Európai Üzleti Tanács vezetőivel folytatott megbeszélést a Miniszterelnökségen. A találkozón elhangzottakról Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője és Kerekes László, a Magyar Európai Üzleti Tanács vezetője tájékoztatta a sajtó képviselőit. A miniszterelnök világossá tette, hogy minden egyes gazdaságpolitikai intézkedés abba az irányba mutat, hogy hazánkat Európa legversenyképesebb termelési központjává tegyük – fogalmazott Szijjártó Péter.

A Magyar Európai Üzleti Tanács a hazánkban működő 15 nagy multinacionális vállalat felsővezetőit tömöríti. Az üzleti tanács azt kérte, hogy a nemzetgazdasági miniszterrel folytatott közvetlen konzultációt követően megbeszélést folytathasson a kormányfővel. A mai találkozó ennek a konzultációnak az első lépése, melyen a miniszterelnök tájékoztatást adott a tanács tagjainak a kormány gazdaságpolitikájáról – hangsúlyozta Szijjártó Péter. A politikus beszámolt arról is, hogy a tárgyaláson a kormányfő megállapodott Magyar Európai Üzleti Tanács vezetőivel arról, hogy létrejön egy konzultációs iroda - a Miniszterelnökség és az üzleti tanács munkatársaiból -, amely szervezeti keretet biztosít majd a folyamatos egyeztetéshez.

A megbeszélésen a kormányfő világossá tette: minden egyes gazdaságpolitikai intézkedés abba az irányba mutat, hogy hazánkat Európa legversenyképesebb termelési központjává tegyük. A jelenlegi gazdasági folyamatokból látható, hogy a dél-német ipar és a közép-európai országok gazdasága összenőtt, hiszen nem csupán termelés-kihelyezésről, hanem ennél mélyebb együttműködésről van szó az oktatás, felsőoktatás, szakképzés, felnőttképzés területén – fogalmazott a kormányfő szóvivője. Szijjártó Péter a német cégekkel való együttműködés kapcsán utalt a Mercedes gyáravatójára.

A miniszterelnök elmondta, hogy a kormány gazdaságpolitikájának fókuszában továbbra is a foglalkoztatás növelése marad. Európában 65 százalékos, míg Magyarországon 56 százalékos a foglalkoztatottság mértéke. A versenyképességünk növeléséhez elengedhetetlen a foglalkoztatottság emelkedése. Ebből a szempontból jó jel, hogy 50 ezerrel sikerült növelni egy év alatt a foglalkoztatottak számát, és nagy előrelépést jelent majd, hogy az idei évben több mint 200 ezer ember számára biztosítanak munkát a közmunkaprogram keretében - fogalmazott Szijjártó Péter.

A kormányfő azt is világossá tette, hogy az államadósság-csökkentés iránt továbbra is elkötelezett a kormány. Szijjártó Péter emlékeztetett: amikor 2010-ben a polgári kormány átvette az ország irányítását, akkor az államadósság 80 százalék felett volt. A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a kamatterhek csökkentése érdekében az államadósságot folyamatosan mérsékelje. Erről az útról sem fogunk letérni – jegyezte meg a miniszterelnök szóvivője.

Kerekes László elmondta, hogy a Magyar Európai Üzleti Tanács három fő irányvonalat jelölt meg, mely szerintük szükséges ahhoz, hogy nőjön a versenyképesség; ez a kiszámíthatóság, a forint stabilitása és Magyarország nemzetközi megítélése. A beszélgetésen még felmerült az ország-stratégia, a gazdaság kifehérítése, és a humán tőke fontossága. Ez utóbbi kapcsán szóba került az oktatás, és a mérnökképzés is – tájékoztatott a szervezet vezetője. A Magyar Európai Üzleti Tanács üdvözölte a kormány azon szándékát, hogy növelni kívánja a foglalkoztatást, fehéríteni szeretné a gazdaságot, illetve mindent megtesz azért, hogy kiszámítható legyen a gazdaság – fogalmazott Kerekes László.

Az IMF-EU-megállapodásra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter leszögezte: a kormány készen áll arra, hogy bármely percben vagy másodpercben megkezdje a tárgyalásokat. Érdekünk az, hogy minél előbb megkezdjük a tárgyalásokat, és azok minél előbb megállapodással záruljanak – tette hozzá. Fellegi Tamás, ha hazaérkezik az Egyesült Államokból, akkor a jövő heti kormányülésen beszámol a történtekről – mondta el a politikus.

A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország makrogazdasági adatai egyértelműen biztatóak, javulnak, és az unió élvonalába, az első negyedbe tartoznak. Folyamatosan csökken az államadósság, nő a foglalkoztatottság, három százalék alatti a költségvetési hiány – fűzte hozzá.

(fidesz.hu)