fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Összetartozik a két nép" + képek
2012. április 10., 16:20
 
A szmolenszki repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt Lech Kaczynski egykori lengyel elnökre és a további 95 áldozatra emlékeztek Újbudán, a Szombathelyi téren ültetett Barátságfánál, a 2010. április 10-én bekövetkezett tragédia második évfordulóján. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, az Interparlamentáris Unió (IPU) Magyar Nemzeti Csoportja Magyar-Lengyel Baráti Tagozatának alelnöke szerint a lengyel és a magyar népet a „legszorosabb történelmi szálak kötik össze". Hoffmann Tamás, Újbuda fideszes polgármestere ugyanitt arról beszélt, a két évvel ezelőtt történt tragédia a szerencsétlenségen túl segít felidézni a két nép és ország sokszor párhuzamosan futó, olykor összekapcsolódó történelmét is. Az eseményről készült képeinket itt tekintheti meg.

Simicskó István szerint a lengyel-magyar barátság kiemelkedő jelentőséggel bír, különösen a nehéz időszakokban. Az államtitkár ezzel összefüggésben, az elmúlt ezer évben kialakult „egyedülálló érzelmi kapcsolatról” beszélt. Mint mondta, a két népet a „legszorosabb történelmi szálak kötik össze”. Ezért kell megemlékeznünk, ezért kell a lengyelekkel együtt lennünk a bajban, ha tragédia éri őket, akkor is, ha sikerekben tudunk velük osztozni, akkor is – hangsúlyozta Simicskó.

Az államtitkár szerint a lengyelek megértik a magyar kormány politikáját, a magyarság céljait, törekvéseit, és mindenkor kiálltak a magyarok mellett, ahogyan mi magyarok is a lengyelekért.

Simicskó István az emlékfát a lengyel-magyar összetartozás szimbólumának nevezte. Összetartozik a két nép. Összetartozott az elmúlt ezer évben, összetartozott a huszadik században és napjainkban is – fogalmazott az államtitkár.

"Nem lett volna szabad megtörténnie"

Hoffmann Tamás, Újbuda polgármestere beszédében úgy fogalmazott, 2010. április 10. az értelmetlen tragédia szimbólumaként él a lengyel nemzet és Európa emlékezetében. Hozzátette, a feldolgozhatatlan, szörnyű balestre nem lehet magyarázatot találni, nem lett volna szabad megtörténnie sem.

Úgy folytatta, a két évvel ezelőtt történt tragédia a szerencsétlenségen túl segít felidézni a két nép és ország sokszor párhuzamosan futó, olykor összekapcsolódó történelmét is. Tisztelgünk az 1848-49-es magyar szabadságharc ügyét segítő lengyel katonák előtt, emlékezünk az 1940-es katyni mészárlás áldozataira, s tisztelgünk azok előtt is, akik 1956-ban nyíltan szolidaritást vállaltak a magyar forradalommal – húzta alá a polgármester.

 A megemlékezés végén a jelenlévők virágot és koszorúkat helyeztek el az emlékfa tövénél.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: "Örökkévaló a magyarok és a lengyelek barátsága"
Cikk: "A magyar-lengyel barátságnak ezeréves gyökerei vannak"
Cikk: "Mindent meg kell tenni a magyar-lengyel barátságért"