fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"A bolygót is kötelességünk megvédeni"
2012. április 12., 14:24
Eljött az ideje, hogy megalapítsák a zöld városok világszövetségét - állapította meg Szőcs Géza kulturális államtitkár a Kinek van joga a világhoz? című kétnapos nemzetközi konferenciát megnyitó beszédében csütörtökön Budapesten.

A Védegylet Egyesület és a Francia Intézet rendezvényén az államtitkár rámutatott: olyan zöld városokra van szükség, amelyekben legalább 51 százalék a zöld felület, azaz a kert vagy a park, ahol a kisállatoknak is helyet biztosítanak. Ezeken a településeken a zajterhelésnek meghatározott érték alatt kell maradnia, a felhasznált energia harmadának megújulónak kell lennie, a hulladékot pedig szelektíven kell gyűjteni és elszállítani - tette hozzá.
   
Szőcs Géza kitért arra, hogy jelenleg a nagyvárosok jelentik a környezetre a legnagyobb megterhelést. Felvetette: az emberiség többi élőlénnyel való együttélését világszintű szabályozásnak kellene meghatároznia.
   
Megemlítette, hogy fel kell tenni azt a kérdést, miszerint "milyen jogon létezik az ember". Akár a teremtésnek, akár az evolúciónak köszönheti felemelkedését, konkrét létének indoka nem más, mint a puszta létének ténye, tehát az, hogy "jogom van létezni, mert létezem". Ez azonban sem logikailag, sem jogilag nem védhető - jegyezte meg.
   
Az államtitkár annak a meggyőződésének adott hangot, hogy "a bolygót is kötelességünk megvédeni", majd feltette a kérdést, meddig mehet el az emberiség a jogsértésben szankciók nélkül, miközben hozzájárul a bolygó haldoklásához, mert "a bolygót és a klímát is lehet gyilkolni". Ugyancsak felvetette, hogy ha a morális-szakrális tiltóparancs nem elég, akkor egy jogi tiltás megakadályozhatja-e a környezettel szembeni gyilkosságokat.
   
Csányi Vilmos akadémikus, etológus professzor, az MTA és az ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának vezetője kiemelte: "az ember az egyetlen szabálykövető állat", mert amíg a csoportban élő állatok agresszió útján alakítanak ki egymás közötti rangsort, s ez az alapja az erőforrásaik elosztásának is, az embernek különböző csoportjai léteznek egymás mellett, és ezekben ugyanaz az ember különböző posztokat tölthet be.
   
Szólt arról, hogy az ember a társadalmi fejlődés eredményeként kialakított bizonyos szabályokat, amelyeknek engedelmeskedik, az állatoknál azonban csak erőszabályok vannak. Az emberi életet azonban bonyolult törvényekkel szabályozzák, de a társadalom tagjai ezeket - azok bonyolultsága okán - csak részben ismerik - fűzte hozzá.
   
Utalt arra, az élőlények - sejtek, növények, állatok és az emberek - egymásra gyakorolt kölcsönhatásai szükségesek a megmaradásukhoz. Hangsúlyozta: ne legyen joga senkinek élőlényeket úgy bántalmazni, hogy azok az élőlények ciklikus újratermelődését megakadályozzák.
   
Fülöp Sándor jogász, aki 2008 és 2011 között a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa volt, úgy fogalmazott: "húsz év alatt a világ állapotát rosszról katasztrofálissá változtattuk". Beszélt arról, hogy a fenntartható közösségek nemzetközi hálózatát fejleszteni kell, figyelembe véve a sikeres helyi próbálkozásokat, így a fenntartható élelmiszertermelést, energiatermelést, hulladékfeldolgozást. Pozitív példaként említette, hogy Szenegálban a fenntartható közösségeknek külön minisztériuma van.
   
Felhívta a figyelmet, hogy gyűjteni és értékelni kell a tudomány világából érkező figyelmeztetéseket, s ezeket folyamatosan napirenden kell tartani, valamint az állami döntéshozókat el kell látni ilyen jellegű információkkal, a zöld felület csökkenésének tényével pedig szembesíteni kell a helyi önkormányzatokat.
   
A konferencián előadást tart  mások mellett Illés Zoltán környezet- és természetvédelemért, illetve vízügyekért felelős államtitkár, Szmodis Jenő, az ELTE Állam -és Jogtudományi Karának oktatója és Kardos Gábor filozófus, a konferencia ötletgazdája. A rendezvény második napjának zárásaként tartandó kerekasztal beszélgetésen az előadókon kívül részt vesz a tervek szerint Jávor Benedek, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke.
   
Az előadók egyebek mellett megvitatnak egy tudatos ökológiai gondolkodáson alapuló nyilatkozatot is, amelynek célja, hogy az emberi jogok kiterjesztésével kialakítsa és meghatározza a természeti környezet jogait.
   
A rendezvény fővédnöke Sólyom László volt köztársasági elnök és Szőcs Géza államtitkár.

(MTI-fidesz.hu)