fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"A törpe nem lesz nagyobb attól, ha levágja az óriás lábait"
2012. április 20., 08:10
Az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén a képviselők túlnyomó többsége jóváhagyta az EU és az USA között megkötendő, utasforgalmi adatok átadására és felhasználására (PNR) irányuló egyezményt. Hankiss Ágnes fideszes EP-képviselő üdvözölte a többszörösen módosított jelentés elfogadását, ám felhívta a figyelmet a kölcsönösség szükségességére az USA és az EU kapcsolatában.

A terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harc aligha lehet eredményes a banki és az utasforgalmi adatok nyomonkövetése és feldolgozása nélkül. Hankiss Ágnes üdvözölte, hogy mind a TFTP (banki adatok cseréjéről szóló egyezmény), mind a PNR vonatkozásában olyan megállapodások születtek az EU és szövetségesei között, amelyek számos garancia beépítésével orvosolják az Európai Parlament személyiségjogi és adatvédelmi aggályainak többségét.

Hankiss Ágnes írásos nyilatkozatában felhívta a figyelmet a kölcsönösség szükségességére az USA és az EU kapcsolatában. "Az Unió ne csupán adjon, hanem egyenrangú partnerként kapjon is a bűnüldözéshez elengedhetetlen információkat az USA-tól" - mutatott rá a néppárti politikus. Bár vita folyik arról, hogy szüksége van-e az EU-nak saját PNR-rendszerre, előreláthatólag a saját rendszer nem csupán a terrorizmus elleni harcot tenné hatékonyabbá, hanem elősegítené, hogy valóban megvalósuljon a viszonosság az Unió és szövetségesei között. Mind az Unió, mind a tagállamok és a légiipar számára előnyökkel járna, ha az uniós PNR-rendszer olyan egységes európai keretként működne, amely feldolgozza az adatokat, biztosítva az információhoz való egyenlő hozzáférést a tagországok számára.

A mai szavazást megelőző parlamenti viták során a jelentéstevő, Sophie In't Veld a tőle megszokottan erőszakos stílusban és kampányízű érvekkel támadta a megállapodás egészét. Álláspontja azonban abszolút kisebbségben maradt, ezért kénytelen volt jelentését a többség akarata szerint megváltoztatni. A mai plenáris ülésen a Magyarország elleni támadásokban is jeleskedő, holland liberális képviselő kénytelen volt elhatárolódni a saját nevével jegyzett jelentéstől.

A vitában felszólaló Jacqueline Foster brit konzervatív képviselő igen találóan jellemezte azt a balliberális magatartást, mely az európai biztonság feláldozása árán az emberi jogok hangoztatásából kíván demagóg módon politikai hasznot húzni. Az ilyen politikusokat úgy jellemezte a brit képviselőnő, hogy mások megbuktatásával akarnak előbbre jutni. Majd így folytatta: "Gondolja, hogy monopolizálhatja az emberi jogokat? Nem hiszem. Gondolja, hogy a teremben ülők nem tartják fontosnak az emberi jogokat és a biztonságot? Természetesen annak tartjuk! Mi sem vagyunk ostobák és visszautasítjuk, hogy kioktasson minket."

(EPP-HungarianPress)