fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Salgótarján városának tulajdonába kerül a Bányamúzeum
2012. április 27., 17:39
A korábban a Nógrád Megyei Önkormányzat által működtetett salgótarjáni Bányamúzeum május 15-ével Salgótarján városának tulajdonába kerül - tájékoztatta az MTI-t pénteken a két önkormányzat vezetője.

A megyei önkormányzat intézményeinek döntő többségét januártól a kormányhivatal vette át, de Európa második, Magyarország első természetes, föld alatti szénbányászati múzeuma kikerült ebből a körből, így nem állami tulajdonba került, hanem Salgótarján önkormányzatáé lett - mondta Becsó Zsolt, a megyei önkormányzat elnöke.
   
Ezt a város már a múlt évben kezdeményezte, az ügyben Salgótarján és Nógrád megye önkormányzatai, valamint a megyei kormányhivatal közösen járt el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél, amelynek jóváhagyását április végén kapták meg - tette hozzá. A birtokbavétel május 15-ével történik meg.
   
Becsó Zsolt úgy fogalmazott: ez, amellett hogy szép szakmai kihívás a megyei jogú város számára, vagyonnövekedéssel is jár, hiszen a Bányamúzeum számviteli értéke meghaladja a 82 millió forintot. Ez nem tartalmazza a kulturális javak eszmei értékét - tette hozzá.
   
Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere beszámolt arról, hogy a Bányamúzeum működtetését már megtervezték a 2012-es költségvetésben, figyelembe véve, hogy a kormányhivatal évi 12 milliós működtetési költség mellett 8 millió forintos bevétellel kalkulált.
   
Elmondta azt is, hogy a Bányamúzeum a Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft. keretében működik majd, a kft. pedig együttműködési megállapodást köt a Nógrád Megyei Múzeumi Szervezettel, biztosítva a szakmaiságot és az értékek őrzését.
   
A polgármester kitért arra is, hogy műszaki szempontból komoly felújítást igényel a múzeum, a város 250-260 millió forintos fejlesztésben gondolkodik.
   
A Bányamúzeum a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19.-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézmény, az 1951-ben leállított József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakították ki. Három évnyi előkészítés után 1965. április 30-án nyitották meg az 1980-ban ipari műemlékké nyilvánított Bányamúzeumot.
   
A kibővített bányatérségekben látható a vágathajtás, a csákánnyal való fejtés, a fúró-robbantó, a fejtőkalapácsos és a maróhengeres frontfejtés. A rakodó- és a szállítómunka változatainak fejlődését is bemutatja a múzeum.

Júniusban felavatják a Hármashalom Országzászló Emlékhelyet

Országzászló emlékhelyet alakítanak ki Salgótarjánban a Kálvária-hegyen, a rendszerváltozás után elbontott, a salgótarjániak által "Pléh Öcsinek" nevezett Partizán emlékmű helyén.

Mint Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere pénteken az MTI-nek elmondta: június 3-án, az összetartozás napján avatják fel a Hármashalom Országzászló Emlékhelyet, amelynek terveit Makovecz Imre tanítványai készítették.
   
Emlékeztetett, hogy az egykori városvezetés a polgárokkal és az egyházi személyekkel összefogva 1940. június 2-án avatta fel először Salgótarján országzászlaját, amely azonban nem loboghatott sokáig a város legmagasabb pontján, mert a lobogót 1944-ben a szovjet csapatok bevonulása előtt biztonságba helyezték.
   
Salgótarján meg tudta őrizni az eredeti országzászlót - ezt a Nógrádi Történeti Múzeumban 2007-ben, a várossá válás 85. évfordulóján ki is állították -, ez alapján készül el a 18 méteres rúdra felhúzott, megvilágított lobogó, a Hármashalom-kilátón pedig a város címerét helyezik el - mondta a polgármester.
   
Hozzátette: 15 millió forintba kerül az emlékhely kialakítása, a 64 vármegyét szimbolizáló kőhalmok a második ütemben készülnek majd el. Mint kifejtette: az a cél, hogy az emlékhely a salgótarjániak kiránduló-, találkozóhelye legyen, de később bekapcsolnák a zarándokturizmusba is.
   
A Partizán emlékmű helye 19 éve áll üresen. A "Pléh Öcsinek" becézett, háromszoros életnagyságú, krómacéllemezből hegesztett kolosszust 1969-ben helyezték el a város legmagasabb pontján, emléket állítva a fasizmus elleni harcokban részt vett nógrádi partizánoknak. A jelképet 1993-ban bontatta el az akkori önkormányzat, a kezében dobtáras géppisztolyt tartó alak 2002-ben a baglyasaljai szoborparkba került.
   
A korábbi városvezetés 1999-ben millenniumi városi emlékmű felállítására adott be pályázatot, de nem nyerte el a kért támogatást. 2002-ben, a várossá nyilvánítás 80. évfordulóján több javaslat érkezett a posztamens beépítésére, de az elképzeléseket nem találták szakmailag kiérleltnek és pénz sem volt a megvalósításra. 2005-ben ötletpályázatot hirdettek meg, hogy új alkotás kerüljön a várost csaknem 30 évig jelképező Partizán emlékmű helyére. Ennek nyertese egy Niké szobor terve volt, de az elképzelés nem valósult meg.

(MTI-fidesz.hu)