FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Ez Orbánék zseniális húzása volt
|
|
A célok semmit sem változtak az elmúlt 25 év alatt – állítja az MNO-nak Kardosné Gyurkó Katalin. A Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) főtitkára szerint a házasság a felnőtté válás folyamatának része, emellett bízik abban is, hogy az adórendszerben véghezvitt változtatások valóban pozitívan hatnak a gyermekvállalási kedvre. Nem meglepő módon a főtitkár is úgy látja: a bizalom kérdésköre meghatározó szereppel bír a társadalmi folyamatokban. |
|
Létrehozva: 2012. április 30., 12:41 | Utoljára frissítve: 2012. április 30., 12:43 |
– Huszonöt esztendeje működik a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. Mik voltak a kezdetekkor megfogalmazott célok, s mik valósultak meg napjainkra?
– A NOE megalakulását másfél éves előkészületi munka előzte meg. Volt egy sikertelen alakulási kísérlet is. Az alapszabályban megfogalmazott célok lassan kristályosodtak ki. Az élet és az anyaság tiszteletére nevelés, a házasságért és a jövő generációjáért érzett felelősség erősítése, a nagycsaládosok sajátos érdekeinek képviselete és szolgálata, a nagycsaládosok által képviselt értékek felmutatása, egymást ismerő és segítő közösségek szervezése. Az akkor kitűzött célok 25 éve változatlanok. E célok örök érvényűek. A 25 év alatt évről évre több száz, ezer önkéntes fordította az idejét, energiáját, pénzét a célok megvalósítására, mert azonosulni tudott vele, mert erőt, jövőképet, a munkának értelmet adott. Nélkülük ma nem lenne a NOE.
– Van elég nagy a hangja a szervezetnek ezekben a kérdésekben? A népességszám tízmillió alá, a születések száma is kilencvenezer alá esett.
– A NOE-nak mindig voltak javaslatai ezekben a kérdésekben. Az érdekvédők tevékenysége 25 éves fáradhatatlan munkát takar. Mindig az adott kormányon múlik, hogy a javaslatokat megfogadják-e vagy sem. Mi elsőnek a döntéshozókkal igyekszünk egyeztetni. Az erőnk a tagságban rejlik, hiszen ha valami rossz a rendszerben, a szervezett hálózat okán rögtönk kapunk jelzéseket. Olykor a politikusok körül kialakul egy szűrő, s nem életszerű döntéseket hoznak, akkor mi tudjuk jelezni, hogy esetleg finomításra van szükség. Észrevételeinket először írásban jelezzük, ha viszont nagyon fájdalmas intézkedések érik a családokat, akkor megjelenünk a sajtóban is, ha nagyobb a gond, akkor demonstrációval hívjuk fel a figyelmet a problémára. Utóbbi természetesen egyáltalán nem célunk.
– Nem szeretnék most „elmúlt nyolcévezni”, de mégis adódik a kérdés: mennyiben volt másabb vagy nehezebb a nagycsaládok érdekeit érvényesíteni a szocialisa, illetve a mostani kormányzat idején?
– Minden kormányban vannak olyan emberek, ahol értik és értékelik a NOE véleményét. A céljainkból kifolyólag ez nem kormányzati ciklusokban mérhető. Jelen pillanatban a NEFMI-vel jó a kapcsolatunk, de természetesen minden javaslatunk még nem valósult meg. Az lehetséges, hogy az érdekvédelmi munkánknak sokkal nagyobb hangja volt akkoriban, mint most. Korábban nem nagyon hallgattak ránk, s nagyon sok családellenes intézkedés valósult meg. Elég csak a GYES három évről két évre való csökkentését említeni; érezhető volt a születésszám csökkenése is. Vagy éppen amikor a családi pótlékot megpróbálták bevonni a személyijövedelemadó-alapba, igen nagy volt a felháborodás a tagok körében.
– Ez még a Bajnai-időszak volt, 2009-ben.
– Igen, így van. Ha a családtámogatási rendszerben valami negatív változás történik, az azonnal visszavágja a gyermekvállalási kedvet. Ugyanakkor a pozitív hatások lassabban csillapítják a bizonytalanságot; mindenki óvatos ebben a kérdésben. Nagyon fontos a kiszámíthatóság, hiszen nem négy évre, hanem egy egész életre vállalunk gyermeket. Ahogy fontos a bizalom is, vagyis az, hogy a kormányon lévők számára fontos legyen a gyermekvállalás és a család kérdése. Ha az emberek bíznak a kormányukban, bíznak a jövőben, akkor talán több gyermeket is vállalnak.
A teljes interjút az MNO-n olvashatja.