"Európa akkor és most - feketebárány vagy éltanuló?" címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Mathias Corvinus Collegium az európai integrációról, amelyen a résztvevők igyekeztek szembesíteni az alapítóatyák hatvan évvel ezelőtti integrációs elképzeléseit a mai folyamatokkal.
Zsinka László történész, a Corvinus egyetem társadalomtudományi tanszékének dékánja arról beszélt, hogy az alapítóatyák a szabadság-szolidaritás egyensúlyát tartották alapelvnek, és a mai napig, ha megbomlik az egyensúly, akkor úgy érezzük, hogy rossz irányba mennek a dolgok. Mint mondta, ők pragmatikusan gondolkoztak, de azt víziókkal ötvözték. A mai politikusok túlságosan technokratává váltak, megszűntek a víziók. Míg az elődök értékközpontú politikát folytattak, addig a mai politikusok kommunikációs központú politikát űznek - mondta.
Győri: A gazdasági kormányzás eszköz, de nem eszmény
Győri Enikő bírálta a tagállamokat, mert nem tudják hatékonyan kezelni a 2008 óta húzódó gazdasági válságot. Mint fogalmazott, "ma csak pragmatikusak vagyunk, és szem elől tévesztjük az eszményeket." "A gazdasági kormányzás eszköz, de nem eszmény, nem érték, az eladósodottság megállításának eszköze. A fegyelmezett költségvetési politika nem érték, hanem eszköz" - fűzte hozzá.
Nem volt fenntartható az, ahogyan az unió 2008-ig működött, a fiskális politika és a monetáris politika között ugyanis nem volt összhang. Győri Enikő ennek kapcsán kiemelte, hogy nem szabad a felelősséget a politikusoktól a civil társadalomra hárítani. „A civileket meg kell hallgatni, de a politikusok dolga az, hogy megcsinálják” – fogalmazott.
Szűcs: A civileket meg kell hallgatni, de a politikusok dolga az, hogy megcsinálják
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője az európai identitásról beszélt. Mint rámutatott, az európai identitás alapkérdés volt az alapítóatyák számára, ma viszont szerinte álvita van arról, hogy erősebb legyen-e az európai identitás, mint a nemzeti. Ezek "nem egymást kizáró fogalmak, az európai identitás a tagállamok nemzeti identitásaiból táplálkozik, ezek egymás kiegészítői, nagy jelentősége lehet a globális erőtérben."
Szűcs Tamás beszélt az Európai Bizottság új, "Civilek, találjátok ki Európát!" elnevezésű kezdeményezéséről, amelynek célja a civil társadalom bevonása az európai politikákba, és Európa jövőképének megrajzolása. Győri Enikő közölte, hogy nem ért egyet a kezdeményezéssel, mert szerinte ez "felelősségáttolás a politikusoktól a civil társadalomra. A civileket meg kell hallgatni, de a politikusok dolga az, hogy megcsinálják" - fogalmazott.