FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
Új bölcsődét épít Ferencváros + videó
A Ferencvárosi Önkormányzat igyekszik segíteni a családok gyermek-elhelyezési problémáján. Egyedülálló módon bölcsődéztetési támogatást nyújt az elutasított szülőknek, valamint döntött arról, hogy több más budapesti kerülettől eltérően nem vezeti be a gondozási díjat, illetve annak mértékét 0 Ft-ban határozta meg. Emellett folyamatosan keresi a lehetőségeket új bölcsődék létesítésére, valamint a már meglévők kapacitásának növelésére. Ezen célkitűzések mentén jutott el oda a kerület, hogy 20 év után új bölcsődét kap, a közelmúltban ugyanis sikeresen pályázott egy 40 férőhelyes bölcsődei tagintézmény létesítésére, melynek alapkőletételére Soltész Miklós szociális, családi és ifjúsági ügyekért felelős államtitkár közreműködésével 2012. május 4-én került sor.
Létrehozva: 2012. május 4., 14:21 | Utoljára frissítve: 2012. május 8., 11:25

Nem csak ferencvárosi, hanem országos szintű probléma a megnövekedett bölcsődei elhelyezések iránti igények kielégítetlensége. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap programnak köszönhetően most lehetősége van az önkormányzatoknak EU-s támogatással új bölcsődék építésére. Amely önkormányzat él ezzel a lehetőséggel, ott csökken a bölcsődei férőhely-hiány – hangsúlyozta Soltész Miklós államtitkár az ünnepélyes alapkőletételen. Elmondta, hogy az állami támogatás mellett fontos az önkormányzatot szerepvállalása is a gyermekelhelyezés biztosításában, hiszen közös érdekünk a szülők munkaerőpiacra történő reintegrálása, valamint a speciális gondozást igénylő gyermekek szakszerű ellátása.

Az államtitkár az eddigi kormányzati intézkedések között említette a gyes 3 évre való visszaállítását, a bölcsődék támogatását, s kiemelte, hogy a jövőben nagyobb lehetőséget kapnak a céges napközik és egyéb gyermekgondozási alternatívák is.

Javul a családok anyagi biztonsága és a gyermekek életszínvonala

Bácskai János (Fidesz-KDNP), a kerület polgármestere ismertette, hogy legutóbb 20 éve épült bölcsőde Ferencvárosban, ugyanakkor a városrész fejlődésének köszönhetően egyre nő a gyermekszám, amely időről időre megjelenik a bölcsődei jelentkezéseknél is. A "Varázskert" elnevezésű projekt célja is ez, a megnövekedett igények kielégítése érdekében a gyermekeket érintő szociális alapszolgáltatások bővítése új férőhelyek kialakításával – mondta a polgármester az ünnepélyes alapkőletételen. Ferencvárosban jelenleg 4 bölcsőde működik 250 férőhellyel. „A Thaly utca 17. szám alatti új intézmény megépülésével 290 fősre bővül a kerületben elérhető bölcsődei férőhelyek száma. A gyermekek bölcsődei elhelyezésének köszönhetően a szülők teljes munkaidős állásban helyezkedhetnek el, ezáltal javul a családok anyagi biztonsága és a gyermekek életszínvonala” – hangsúlyozta a kerület vezetője. A kerületvezető a 40 férőhelyes új intézmény kapcsán kiemelte, hogy modern technológiával építik a következő hónapokban, az ingatlan fenntartása pedig energiagazdaságos lesz. Szólt arról is, hogy a bölcsődéhez 244 millió forintos uniós támogatást nyertek el, és csaknem ugyanennyit kell kigazdálkodnia az önkormányzatnak.    

Extra szolgáltatások az alapellátáson túl

Lengyel Zoltánné, a Ferencvárosi Egyesített Bölcsődei Intézmények vezetője arról számolt be, hogy a mostani 4 intézményben 250 férőhely van, ami nem elegendő. 2010-ben 151, 2011-ben 242 volt az elutasítottak száma, s az előrejelzések alapján az idei évre is hasonló adatokra számítanak – mondta az intézményvezető, hozzátéve, hogy 2006 óta egyre hosszabb a várólista.   Az új építmény az alapellátáson túl extra szolgáltatásokkal látja el a gyermekek és a szülők igényeit: lesz időszakos gyermekfelügyelet, sószobát alakítanak ki benne, speciális tanácsadás, gyógypedagógiai és pszichológiai szolgáltatás vehető majd igénybe, rendelkezésre áll speciális diéta, speciális étkeztetés és a nyitva tartáson túl gyermekfelügyelet is lesz a Varázskertben – tudtuk meg Lengyel Zoltánné, a Ferencvárosi Egyesített Bölcsődei Intézmények vezetőjétől.

***

A beteg és sérült, tehát speciális gondozást igénylő gyermekek ellátását is szolgálja majd az intézmény az ehhez szükséges felszereléssel és szakemberekkel együtt. A fejlesztésre szoruló gyermekek integrált formában történő gondozásával lehetőség nyílik olyan közösségbe járni, ahol az egészséges gyermek által nyújtott minta húzóerő, motiváló tényező.  A korszerű intézmény a különböző szükségletű gyermekek ellátásához szükséges eszközfelszereléssel, európai uniós előírásoknak megfelelően kialakított udvarrészekkel, a HACCP előírásoknak megfelelő konyha létrehozásával különböző allergiás és diétás problémákkal küzdő gyermekek számára nyújt segítséget.

A környezettudatos tervezés mellett, energia-hatékony technika használata és megújuló energia felhasználásra törekszik az Önkormányzat, a tömör alaprajzú épület lehetővé teszi, hogy kevés energiaveszteséggel valósuljon meg az üzemeltetés. A bölcsődei ellátáshoz szükséges humán erőforrás a törvényekben meghatározott módon biztosított lesz, ezen kívül az elvártnál több munkahelyet teremt az új tagintézmény a plusz szolgáltatások bevezetésével. Összesen 24 főnek biztosít majd munkahelyet a bölcsőde.
A telek az Önkormányzat tulajdonában van, az infrastrukturális adottságai megfelelnek a költséghatékony és korszerű építési eljárásoknak. A komplex akadálymentesítésre és az üzemeltetési költségeket csökkentő energiahatékonysági megoldásokra törekednek a kivitelezés során.