fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fedezetigazolást ad a főváros a vízműrészvényekhez
2012. május 9., 10:06
Jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés a Fővárosi Vízművek részvényeinek visszavásárlásához szükséges fedezetigazolás kiadását a szerdai, rendkívüli ülésen. Továbbá a képviselők döntöttek arról is, hogy a kéményseprés díjával megegyező pótdíjat kell fizetnie azoknak az ingatlantulajdonosoknak, akik nem engedik be az előre bejelentett időpontban a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. Szentes Tamás bejelentetette: őszre elkészülhet a főváros népegészségügyi programja.

A fedezetigazolás összege 4,612 milliárd forint, amelyet az önkormányzatnak 2013. május 8-ig kell megfizetnie az OTP Banknak. A fővárosnak azért kellett a dokumentumot kiállíttatnia, mert a kisebbségi részvénycsomag vételárát csak később fizeti ki, így a végleges szerződés aláírásához a befektetőknek fedezetigazolást kell átadni. A közszolgáltató cég kisebbségi részvénycsomagjának visszavásárlásáról, valamint az 1997-ben kötött szindikátusi és menedzsmentszerződés megszüntetéséről szóló előzetes megállapodást április 25-én már jóváhagyták a képviselők, a végleges kontraktusról pedig május 23-i ülésén dönthet a testület.    

A befektetői részvények átruházásával, valamint a szerződés megszüntetésével kapcsolatos teljes tranzakciós érték nettó 15,1 milliárd forint. A részvényekért fizetendő vételár teljes összege 12,094 milliárd forint, amelyből a főváros az adásvételi megállapodás zárásakor 8,25 milliárd forintot fizet ki, míg az aláírást követő két éven belül 3,844 milliárd forint kifizetése lesz esedékes, két egyenlő részletben. A teljes árban benne van a társaság több mint 2,5 milliárd forintos adósságállománya is. A befektetők az első negyedévre csaknem 469 millió forint menedzsmentdíjra jogosultak március 31-ig, azonban április 1-je után már nem jár nekik díj. A befektetők a tulajdonukban lévő részvények értéke 10 százalékának megfelelő kamatra jogosultak minden év december 31-ig, így év közbeni visszavásárlás esetén a vásárlás napjáig az éves kamat arányos része jár nekik. A megállapodás aláírása után a befektetőket nem illeti meg további osztalék az idei évben.

Pótdíjat fizet az, aki nem engedi be a kéményseprőt Budapesten

A kéményseprés díjával megegyező pótdíjat kell fizetnie azoknak a budapesti ingatlantulajdonosoknak, akik nem engedik be az előre bejelentett időpontban a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. (FŐKÉTÜSZ) munkatársait. A vonatkozó rendeletmódosításról szerdai, rendkívüli ülésén döntött a Fővárosi Közgyűlés. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes jelezte, hogy évről évre növekszik azon kémények száma, amelyeket a szakemberek nem tudnak megvizsgálni, mivel nem jutnak be az ingatlanba. Ez a szám 2006-ban több mint 86 ezer, 2010-ben több mint 153 ezer, 2011-ben pedig több mint 155 ezer volt - utóbbi a teljes kéményállomány 16 százaléka.

A városvezető szavai szerint csak úgy lehet megelőzni a füstmérgezéseket, végzetes kimenetelű baleseteket, ha az időszakos ellenőrzéseket és szükségszerű beavatkozásokat maradéktalanul el tudja végezni a FŐKÉTÜSZ. A határozat szerint a tulajdonosnak a közszolgáltatási tevékenység díjával megegyező összegű pótdíjat kell fizetni, ha neki felróható okból nem tudja elvégezni a munkát a szolgáltató. Ennek feltétele az is, hogy a társaság eleget tegyen az előírt értesítési kötelezettségének. Ha a munkálatok a szolgáltató mulasztásából maradnak el, akkor a FŐKÉTÜSZ-nek kell kötbért fizetnie.  A cég honlapja szerint a kémények ellenőrzésének díja többek között függ attól, hogy egyedi vagy nem egyedi kéményről van-e szó, illetve attól, milyen a fűtés típusa.

Népegészségügyi programot készít a főváros

A Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésén egyhangúlag jóváhagyta a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Népegészségügyi Karának munkatársai által készített Budapest Egészségterv 2012 című tanulmányban foglaltakat, amely a program alapja. A dokumentum egyebek mellett demográfiai, a halálozással és megbetegedéssel kapcsolatos, illetve az egészségmagatartásra vonatkozó adatokat tartalmaz.

Szentes Tamás elmondta, hogy az új városvezetés kiemelten fontosnak tartja a népegészségügyi program és akcióterv kidolgozását, miután 2002 óta nem volt ilyen dokumentuma a fővárosnak. A főpolgármester-helyettes szavai szerint az intézményi betegellátási feladatok állami kézbe kerülése után a népegészségügy hangsúlyos területe lesz a fővárosi egészségpolitikának.

Az alapvetésekkel összefüggésben érdekesnek nevezte, hogy a fővárosi adatok átlagban nem térnek el az országostól, azonban látszanak kerületek közötti különbségek. Példaként említette, hogy a XII. kerület lakosságának egészségügyi állapota jobb, várható élettartama nagyobb, mint például egy stockholmi polgáré, míg egy VIII. kerületben élő esetében annál rosszabbak a mutatók. Ismertette, hogy a tervek szerint őszre elkészülő népegészségügyi programban ki kell egyensúlyozni a különbségeket, és helyenként jobban oda kell figyelni a prevencióra és az egészségnevelésre.

Közszolgáltatási szerződést köt a Budapesti Operettszínház a Nefmivel

A közgyűlés döntése értelmében közszolgáltatási szerződést köt a fővárosi fenntartású Budapesti Operettszínház a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal, hogy a teátrum az előadóművészeti törvény módosítása alapján felálló új finanszírozási rendszerben "nemzeti" minősítést kaphasson.
    
Az előadóművészeti törvény módosításával jövőre életbe lépő új finanszírozási rendszerben a kiemelt és nemzeti minősítéssel rendelkező előadóművészeti szervezetek lesznek jogosultak központi költségvetési támogatásra, a többiek pályázat útján igényelhetnek állami támogatást.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Rendkívüli ülést tart a Fővárosi Közgyűlés