FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Vissza kell találnunk a közös alapokhoz"
|
|
Az Európai Unió alapjainak megerősítése, illetve reformja mellett foglaltak állást magyar európai parlamenti képviselők a témáról Brüsszelben, az EP szerdai plenáris ülésén folytatott vitához kapcsolódva. |
|
Létrehozva: 2012. május 10., 09:16 |
A vitához benyújtott írásbeli nyilatkozatában Gyürk András, a Fidesz delegációvezetője intő jelnek nevezte a múlt hét végi görög és francia választási eredményeket, amelyek szerinte azt üzenik, hogy az EU nem foglalkozik eleget a lényegi kérdésekkel. Az MSZP EP-delegációjának közleménye szerint pedig csak egy megerősített, megreformált Európai Unió lehet versenyképes a világgazdasági versenyben.
Az EP-képviselők szerdán a kontinens-szerte május 9-én ünnepelt Európa-nap alkalmából foglalkoztak a témával. Az EU tagállamai ilyenkor arról emlékeznek meg, hogy 1950-ben ezen a napon terjesztette elő Robert Schuman francia külügyminiszter Európa újjászervezésére vonatkozó javaslatát. Ez volt az első lépés az Európai Unió megteremtése, az európai népek közti összetartás megerősítése irányába.
Gyürk András szerint a legutóbbi választási eredmények azt mutatják: ma a kelleténél kevesebb szó esik arról, hogy majd' minden ötödik európai fiatal munkanélküli, s a fiatalok munkanélküliségi aránya több országban eléri az 50 százalékot. Egyben felhívta a figyelmet: a fiatalok kiábrándultságát kihasználva Európa-szerte komoly hídfőállásokat foglalnak el a szélsőségesek. "Radikális mozgalmak listázzák a kelet-európai állampolgárokat, mindennapossá vált a kettős mérce és a más országokat sértő jelzők használata" - jelentette ki nyilatkozatában.
A fideszes képviselő szerint a kelleténél kevesebb szó esik a rendkívül aggasztó demográfiai folyamatokról is. Európában már jó ideje kevés gyermek születik, ez pedig komoly szociális feszültségekhez, az ellátórendszerek megroppanásához vezethet - mutatott rá.
"Hogy meghaladjuk ezt a helyzetet, vissza kell találnunk a közös alapokhoz. Azokhoz, amelyek létrehozták az Uniót. Mindenekelőtt meg kell erősítenünk a közösségeinket, különösen a családokat. Másodszor, erősítenünk kell a szolidaritást: fel kell számolnunk a kettős mércét, és fel kell lépnünk a szélsőségesek ellen. Harmadjára, vissza kell állítanunk a munka becsületét. El kell hárítanunk a nagyobb foglalkoztatás útjában álló szabályozási, jogi és pénzügyi akadályokat. Minden más legfeljebb csak tüneti kezelés" - áll a nyilatkozatban.