Mint Győri Enikő az MTI-nek telefonon nyilatkozva pénteken elmondta, a megbeszéléseken egyetértés volt abban, hogy Ciprus nem könnyű helyzetben veszi át július elsején az unió soros elnökségét. Új életet kell lehelni az európai gazdaságba, amely még nem jutott túl a válságon. Egyértelmű, amit több ország hangoztat, hogy nem lehet csak megszorításokra alapozva véget vetni a krízisnek. Magyarország annak idején, az EU soros elnökeként is azon igyekezett, hogy a növekedést és a foglalkoztatást elősegítő politika hangsúlyt kapjon - emlékeztetett az államtitkár. Az egységes piaci intézkedéscsomag bemutatása, majd az első reagálás rá az Európai Tanács részéről még a magyar EU-elnökség alatt született meg. Hozzátette: partnerei értésre adták, hogy ezt a munkát a ciprusi kormány is folytatni akarja.
A francia és görög választások utáni helyzetben a korábbinál is sürgetőbb feladat lesz, hogy kiegyensúlyozottan két lábon álljunk. Vagyis ne csak a megszorításokról meg a fegyelmezett költségvetési gazdálkodásról beszéljünk, hanem egyúttal megtaláljuk a növekedést és a foglalkoztatást segítő eszközöket. A majdani ciprusi EU-elnökség eltökélt arra, hogy ezt a munkát elvégezze - közölte Győri Enikő.
A kétnapos nicosiai tárgyalásokon, amelyeken a magyar államtitkár Andreasz Mavrojannisz EU-ügyekért felelős külügyminiszter-helyettessel, Petrosz Eftihiu külügyi államtitkárral és George Georghiuval, a tervhivatal államtitkárával folytatott megbeszéléseket, kiemelt téma volt az EU többéves pénzügyi költségvetése. Győri Enikő igyekezett elmondani, mik azok a magyar szempontok, amelyet Budapest szeretne kidomborítani a költségvetési vitában, és melyek azok a problémák, amelyekre megoldást kell találni.
A magyar diplomata kifejtette: a magyar kormány nem szeretné, ha a közös költségvetés csökkenne, "különösen nem szeretnénk, ha a kohéziós alap volumene csökkenne. Meggyőződésünk, hogy teljesen mindegy, melyik alapról beszélünk, azt kell nézni, hogy a növekedéshez és foglalkoztatáshoz melyik politika tud legjobban hozzájárulni. Nekünk meggyőződésünk, hogy a kohéziós politika ilyen."
Győri Enikő arra kérte ciprusi vendéglátóit, lépjenek föl annak érdekében, hogy "azokat az uniós tagokat, akiket a krízis különösen sújtott, és még nem tartanak ott a gazdasági fejlettségben, ahol szeretnének, az alacsonyabb GDP miatt ne büntethessék azzal, hogy felső határt szabnak a kohéziós alapoknak". A Külügyminisztérium államtitkára úgy érezte, hogy ciprusi partnerei ezt megértéssel fogadták, s a problémákra érzékenyen figyelve fogják betölteni az EU soros elnökségét.