A Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) pénteken megtartott rendezvényen a tudományos valamint szakmai szervezetek, vállalkozók, jogszabályalkotók és a hatóságok képviselői a pálinka, a pálinkafőzés jelenéről és jövőjéről tanácskoztak.
A VM közleménye idézte Guth László, a Szent István Egyetem Gazdaság-és Társadalomtudományi Kara dékán-helyettesének szavait, aki a fórumon méltatta, hogy országosan évente már négy olyan pálinka rendezvényt szerveznek, amelyen a pálinkafőző vállalkozások hasznos információkhoz juthatnak. Véleménye szerint ez annál is fontosabb, mert a pálinka egyben olyan turisztikai termék is, amely, ha kiváló minőségű, "jó hírünket elviszi a nagyvilágba".
A magyar pálinka a pálinkatörvény megszületése óta reneszánszát éli - hangsúlyozta Budai Gyula. Hozzátette: a tárca is mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar pálinka minél nagyobb hírnévnek örvendjen. Ezt szolgálja a házi pálinkafőzés engedélyezése is, melynek hatására versengésbe kezdtek egymással a pálinkafőzők. Ennek eredményeként a külföldi versenyeken is szép eredményt érnek el a hazai gyümölcsből készült párlatok, legutóbb, egy Tirolban rendezett megmérettetésen 142 éremmel jutalmazták a magyar pálinkákat. "A magyaroknak a pálinka olyan, mint a görögöknek az ouzo, a franciáknak a konyak, az amerikaiaknak a whiskey, minden nemzetnek megvan a maga nemzeti kincse, nekünk ez a pálinka, amelyre büszkék lehetünk" - fogalmazott az államtitkár.