Nemzeti vagyonleltárt hoz létre az egészségügyben az Emberi Erőforrások Minisztériuma - mondta a tárca vezetője. Balog Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában hangsúlyozta: amíg nem tudjuk, hogy mink van, és milyen állapotban, addig "mindenféle gazemberségek lehetségesek, addig bizalmatlanság van".
Márpedig az egészségügy a bizalmatlansággal halálra van ítélve - hangsúlyozta. Ha egy beteg nem bízhat abban, hogy tudja, mi történik vele; ha az egészségügyi kormányzat nem tudja, hogy a pénz, amit ad, eljut-e a beteghez és valóban a gyógyítást szolgálja, vagy egy lobbicsoport kasszájába megy; ha nem tudjuk, hogy a fenntartásban milyen plusz források vannak, vagyis, ha nem átlátható a rendszer, akkor nem lesz bizalom, gazdaságosság, és a rendszer nem lesz finanszírozható - vagy hihetetlenül alul-, illetve felülfinanszírozott lesz, ahogyan most - magyarázta a miniszter. Ehhez szükséges a nemzeti vagyonleltár, egészségügyi kataszter létrehozása. A kapacitásokat kórházbezárások nélkül szeretnék irányítani úgy, hogy a beteg talán távolabb, de optimális ellátást kapjon.
Balog Zoltán beszélt arról is, hogy az oktatási rendszer átalakítására azért van szükség, mert a régi a végnapjait élte. Szerinte a siker nyolcvan százalékban azon múlik, sikerül-e meggyőzni a pedagógusokat, hogy nekik is jobb lesz, ha a kormányzat el tudja indítani az ígért életpályamodellt. Balog Zoltán hozzátette: megérti a pedagógusok aggodalmait, mert valamilyen szinten valóban sérülnek az érdekeik, de nekik is be kell látniuk, hogy az elmúlt 20 év rossz kompromisszumai miatt fenntarthatatlanná vált az oktatási rendszer is.