FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
"Elementáris társadalmi igény van egy nagyon szigorú Btk. bevezetésére" + videó
A Btk.-t érintő vitában számos kritika ért bennünket, hogy drákói, rendpárti, kőkemény szigort alkalmazó jogszabályt alkottunk; de a társadalmi együttélés normáit nagyon sokan megszegik és az elementáris társadalmi igények hatására mindenképpen szükségesnek ítéltük egy nagyon szigorú büntetőtörvénykönyv bevezetését - fogalmazott szerdai sajtótájékoztatóján Papcsák Ferenc, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője.
Létrehozva: 2012. május 16., 12:02 | Utoljára frissítve: 2012. május 16., 13:13

Papcsák Ferenc szerint az új Btk.-val pontot lehet tenni a rendszerváltás óta eltelt folyamatok végére. Kifejtette: olyan társadalmi viszonyok, problémák halmozódtak fel az elmúlt húsz évben, amelyekre mindenképpen reagálni kell a büntetőjog-politikának. Hozzátette, az új törvénykönyv nem jelent dogmatikai szakítást a hatályos Btk.-val.

A fideszes politikus a büntethetőségi korhatárral összefüggésben elmondta, bizonyos bűncselekményi fajták elkövetése esetében - mint a szándékos, vagy az erős felindulásból elkövetett emberölés, illetve az életveszélyt, vagy halált okozó testi sértés - a javaslat a büntethetőségi korhatárt 14-ről 12 évre szállítja le. Megjegyezte,  ezekben az esetekben a bíróságok vizsgálni fogják a belátási képességet.

A jogos védelemre vonatkozó normák változása kapcsán ismertette, a korábbiaktól eltérően kiszélesül a jogos védelmi helyzet és törvényi vélelmet állítanak fel, miszerint bizonyos esetekben, amikor a személy ellen irányuló jogtalan támadás éjjel, fegyveresen, felfegyverkezve, vagy csoportosan történik, a megtámadott joggal feltételezheti, hogy támadás az élete ellen irányult. Ebben az esetben a jogtalan támadás körülményei megteremtik a sértett számára a lehetőséget a védekezés szükséges mértékének túllépésére - mondta Papcsák Ferenc.

Arról is beszélt, a hatályos rendelkezésekhez képest szigorodnak a bűncselekmények elévülési idejére vonatkozó szabályok is. Ennek értelmében a büntethetőség elévülési idejének alsó határát 3-ról 5 évre emelik és nem évül el az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető cselekmények büntethetősége.

Új büntetési formák is lesznek, megjelenik az elzárás, mint kategória. Például a sportrendezvények látogatásától való eltiltás, illetve csekélyebb súlyú büncselekmények esetében elzárást alkalmazhatnak a szabálysértőkkel szemben, melynek ideje három naptól három évig terjedhet – folytatta Papcsák.

Kitért arra is, a szabadságvesztés legrövidebb időtartama három hónap, leghosszabb időtartama pedig húsz év lesz, míg a bűnszervezetben, vagy többszörös visszaesőként történő elkövetés, illetve halmozati, vagy összbüntetés esetén 25 évre maximalizálhatják a büntetést.

Papcsák Ferenc arról is tájékoztatott, hogy megjelenik a kitiltás, mint büntetési forma. A kitiltás, mint büntetési nem önállóan kiszabható lesz, a javaslat egyúttal bővíti azon bűncselekmények körét, amelyek esetén a kitiltás alkalmazható, ilyen például az orvhalászat és az orvvadászat, a gyermekprostitúció kihasználása és a szeméremsértés vétsége. További változás, hogy a visszaesők esetében nem bocsájtható próbaidőre az elkövető – húzta alá a kormánypárti honatya. Papcsák Ferenc elmondása szerint az eddigiekkel ellentétben határozatlan időtartamra alkalmazhatja majd a törvénykezés a kényszergyógykezelést.