Az Európai Unió egyik fontos alapelve a szubszidiaritás. Ez azt jelenti, hogy mindig a legalacsonyabb szinten, az emberekhez legközelebb kell döntéseket hozni. Ennek jegyében működik a Petíciós Bizottság, mely egyfajta kapcsolattartó szerv az EU-tagállamok polgárai és a közösség politikai vezető testületei között – fejtette ki Bagó Zoltán, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselője.
Ezzel összefüggésben rámutatott, hogy a testület munkája az utóbbi időben kiüresedett, azonban a lisszaboni szerződéssel életbe lépett az európai polgári kezdeményezés intézménye, ami lehetővé teszi, hogy a tagállamok legalább negyedéből származó egymillió polgár kötelező érvényű jogalkotást kérhet az Európai Bizottságtól. A Petíciós Bizottság feladatköre hasonló, csak kisebb léptékben – tette hozzá.
A néppárti képviselő a Benes-dekrétumok újbóli napirendre kerülése kapcsán elmondta: fontos, hogy előterjesztésük nem valamiféle kárpótlási igényen alapul – noha ez is méltányolandó lenne -, sőt, nem is Szlovákiával szemben lépnek fel. Pusztán arról van szó, hogy az Európai Unióban nem létezhet kettős mérce, nem fordulhat elő, hogy bármely tagállam ilyen nyíltan szembehelyezkedjen az uniós joggal – vélekedik Bagó.
Hozzátette: a közösségi jog és a benesi dekrétumok közti ellentmondást uniós jogászoknak kell feloldani. Ezzel összefüggésben megjegyezte: valódi jogharmonizációt szorgalmaznak, vagyis ez egy pozitív ajánlás, amihez Németország és Lengyelország támogatását is sikerült megszerezni.
A teljes interjút a Demokrata legfrissebb számában olvashatja.