A svájci kormány 2012 áprilisában úgy döntött, hogy május 1-jétől ismét kvótákat határoz meg az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott nyolc közép-kelet-európai országból érkezett bevándorlókkal szemben.
Őry Csaba a néppárti frakció foglalkoztatási ügyekért felelős koordinátora szerint a svájci kormány lépése diszkriminatív és az uniós szerződésekbe ütközik. "Elfogadhatatlan az uniós polgárok között a nemzetiség alapján történő diszrimináció" - jelentette ki a mai vitában. A fideszes EP-képviselő egyben felhívta a figyelmet: a Svájc által a kvótarendszer újbóli életbeléptetése kapcsán hivatkozott, az országba bevándorló munkavállalók számának 10%-os növekedését a 27 tagállam viszonylatában kell tekinteni, nem csak a nyolc közép-kelet-európai tagállam munkavállalói szempontjából.
"Harmadszor, a kvótákra vonatkozó szabályozást is megsértette Svájc döntésével, hiszen az nem lehet kisebb az utolsó irányadó kvóta mennyiségnél, jelent esetben 3000-nél. Az előirányzott 2000-es kvóta tehát szintén szabályellenes" - érvelt Őry Csaba. Egyben felhívta a figyelmet: a svájci kormány nem egyeztetett előzetesen az érintett országok kormányaival. "A szerződéseket be kell tartani nemzeti és uniós szinten is, éppen ezért határozott fellépést várok az Európai Bizottságtól ebben a kérdésben"- jelentette ki Őry Csaba.
A plenáris ülésen elfogadott ötpárti határozat elítéli a svájci hatóságok lépését. A dokumentum szerint ez az intézkedés diszkriminatív és jogellenes, ugyanis Svájcnak nincs jogalapja nemzetiség alapján különbséget tenni uniós polgárok között. Az elfogadott határozat egyben sürgeti az Európai Bizottság erélyes fellépését.
Háttér: Mint ismeretes, a svájci kormány 2012 áprilisában úgy döntött, hogy május 1-jétől ismét kontingenseket határoz meg az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott közép-kelet-európai országokból érkezett bevándorlókkal szemben. A döntés értelmében évente összesen 2000 tartózkodási engedélyt adnak ki Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia és Észtország polgárainak.
A svájci döntést követően április végén a tíz közép-kelet-európai tagállam néppárti delegációvezetője - a Fidesz EP delegáció társkezdeményezésére - levélben fordult José Manuel Barroso bizottsági elnökhöz. Az aláírók a levélben elfogadhatatlannak nyilvánították az elmúlt hónapokban Nyugat-Európában tapasztalható diszkriminatív fejleményeket és sürgették a Bizottság erélyes fellépését.
A V4-ek korábban szintén közös nyilatkozatban tiltakoztak a döntés ellen.
A svájci döntés miatt az EP öt frakciójának húsz képviselője a múlt héten szóbeli választ igénylő kérdést is intézett az Európai Bizottsághoz. A kezdeményezők között volt Őry Csaba és Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes európai parlamenti képviselők.