A Regionális Fejlesztési Bizottság tegnapi ülésén Johannes Hahn európai biztos részvételével megtárgyalta a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó kohéziós politika legújabb fejleményeit, s megbízást adott a 2013-as uniós költségvetésről szóló trialógus tárgyalások megkezdésére.
Lambert van Nistelrooij, a bizottság néppárti koordinátora a vita során kiemelte: "Az EP sürgeti a Tanácsot, hogy a hatékony tervezés érdekében mihamarabb mutassa be a kohéziós alapok felhasználásának valós számait". A holland szakpolitikus hangsúlyozta: "Világosan meg kell mutatnunk Európa polgárainak a kohéziós politika eddigi eredményeit. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a hétéves tervezés nem biztosít kellő rugalmasságot a válság kihívásainak kezelésére. A tagállamoknak viszont éppen ez a rugalmasság biztosítaná, hogy a régiók speciális igényei szerint tudják felhasználni a rendelkezésre álló forrásokat a növekedés és munkahelyteremtés érdekében".
Ugyancsak a tegnapi bizottsági ülésen szavazták meg az EU 2013-as évi költségvetési tárgyalására szóló parlamenti mandátumot. Surján László a téma néppárti felelőse szerint: "A költségvetési konszolidációt azokhoz a beruházásokhoz kell igazítani, melyek a növekedést és a munkahelyteremtést segítik elő. A kohéziós alapok szerepe kiemelkedő ebben a folyamatban, ezért mértéküket fenn kell tartani a jövő évi EU-s költségvetésben, csakúgy, mint a 2014 és 2020 közötti támogatási periódusban is". A parlamenti delegációnak a trialógus megkezdésére adott megbízatásával kapcsolatban a kereszténydemokrata EP-képviselő hozzátette: "Az Európai Parlament ellenzi a kifizetések szintjének minden olyan csökkentését, melyet a tagállamok által nyújtott és a Bizottság költségvetési tervezetének alapjául szolgáló előrejelzéseknek megfelelően irányoztak elő. Minden, a kohéziós politika finanszírozásának megnyirbálását célzó kezdeményezés az EU érdekeivel ellentétes, mivel különösen veszélyeztetné Európa gazdasági fellendülését".
Lambert Van Nistelrooij és Surján László hangsúlyozták: "Európa a '30-as évek óta nem élt meg ilyen komoly válságot, mint napjainkban. A növekedésösztönzés és munkahelyteremtés érdekében minden erőnkkel azon kell dolgoznunk, hogy fenntartsuk az eddigi finanszírozást, valamint jobban hasznosítsuk az uniós forrásokat. Törekvésünket a krízisből való kilábalásra tükröznie kell a többéves pénzügyi keretszerződésnek és a kohéziós politika jogszabálycsomagjának egyaránt".
Cikk: | A kohéziós politika eladósodás nélkül ösztönzi a beruházásokat |
Cikk: | Javul az uniós támogatások felhasználása |