E beszélgetés azt a találkozót követte, amelyet Takács e napon Bálint-Pataki Józseffel, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) elnökével folyatott a kincses városban. Ezen értékelték az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége és a határon túli magyarokkal foglalkozó magyarországi hivatal közötti idei együttműködést, és áttekintették a jövő esztendő elsőbbséget élvező feladatait. Szó esett a romániai magyar közösséget érintő kedvezményekről, ezen belül az oktatási-nevelési támogatás folyósításáról, a pályázati kiírásokról, az intézményes kapcsolatokról. Megegyezés született az Ügyvezető Elnökség főosztályai és a HTMH funkcionális főosztályai közötti közvetlen együttműködés bővítéséről.
Bálint-Pataki utalt az Országgyűlés végső szavazás előtt álló, jövő évi költségvetésének tervezetére. A határon túli magyarok támogatására elkülönített összegek minden bizonnyal elegendőek lesznek azoknak a tevékenységeknek a finanszírozására, amelyek lebonyolítása a HTMH hatáskörébe tartozik - mondta. Az idei oktatási-nevelési támogatásokról szólva Bálint Pataki kijelentette:
szeptember 4-én látta el kézjegyével azt a 4 millió eurót jóváhagyó dokumentumot, amely az Erdélyből eddig igényelt oktatási támogatások
kifizetését fedezi. Erdélyben már alig vannak olyanok, akik nem kapták meg ezt a pénzt - tette hozzá.
Bálint-Pataki József a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem támogatásáról is tájékoztatta a szövetség ügyvezető elnökét. A HTMH-n keresztül évi kétmilliárd forinttal segített egyetem költségvetését a jövő évi büdzséből 150 millió forinttal növelték.
A HTMH elnöke közölte, hogy a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) következő ülésére a jövő év elején kerül sor. E tanácskozás várhatóan a kettős állampolgársággal foglalkozik majd, ezt megelőzően a határon túli magyar szervezeteknek a december 17-i szakbizottsági ülésen lesz lehetőségük kifejteni álláspontjukat a kérdéssel kapcsolatban.
Takács Csaba elmondta: az RMDSZ álláspontja nem változott a kettős állampolgárság ügyében. Az erdélyi magyarság továbbra is igényli ezt a jogot, ennek megadása előtt azonban feltétlenül el kell végezni a következményeket vizsgáló hatástanulmányokat.
Az ügyvezető elnök be is számolt egy olyan tanulmányról, amelyet e témában egy szakemberekből álló kutatócsoport készített. Ennek részleges adatai szerint a romániai magyarok 19 és 24 év közötti korosztályának 10-14 százaléka a kitelepedést megkönnyítő eszköznek tekinti a kettős állampolgárság lehetőségét. Ez azt jelenti - állapította meg Takács Csaba -, hogy a romániai magyarság
értelmiségi tartaléka távozna Erdélyből. Az RMDSZ-nek kötelessége ezzel a ténnyel szembesíteni a magyarországi politikai pártokat - fűzte hozzá.
MTI - fidesz.hu