Orbán Viktor vasárnap a Fidesz gazdasági konferenciáját követően rámutatott: privatizáció felfüggesztésére lenne szükség, tekintettel a forint meggyengülésére. Az ilyen alacsony árfolyamon való privatizáció "a közvagyon bagóért való eladását jelentené". Lendvai Ildikó - még vasárnap reagálva Orbán Viktor szavaira - tudatta: a privatizáció felfüggesztése zavart keltene a gazdaságban, a befektetőkben, ezért ezzel a fideszes javaslattal sem ért egyet az MSZP. Az ÁPV Rt. és a Mol Rt. viszont - úgy tűnik - inkább Orbán Viktor, mint a szocialisták tanácsát fogadták meg.
Az ÁPV Rt. és a Mol Rt. közlése szerint azért halasztják el a Mol Rt. részvényeinek összetett értékesítését, mert a tranzakció bejelentését követő piaci fejlemények következtében "az ÁPV Rt. és a Mol árelvárása nem valósult meg teljes mértékben".
A korábbi tájékoztatás szerint az intézményi értékesítés lezárása után 2003. december 8-án határozták volna meg a végleges árat. Ezt december 9-én jelentették volna be, és várhatóan december 10-én jelent volna meg hivatalos közleményként is.
Az ÁPV Rt. november 27-én kezdte meg a belföldi nyilvános Mol-részvény értékesítést, 7.100 forintos maximált kibocsátási áron. A magyar olajtársaság alaptőkéjének 13 százalékát ajánlotta fel részvényértékesítésre.
Az összesített részvényértékesítés keretében a vagyonkezelő legalább 9,84 millió darab részvényt, míg a Mol saját részvényeiből, 4,26 millió darabot ajánlott fel értékesítésre. Ezen túlmenően az ÁPV Rt. a másodpiaci stabilizáció biztosítása érdekében 1,68 millió darab részvényt ajánlott fel túljegyzési opcióként. A kibocsátás elhalasztása mintegy 80-90 milliárd forint privatizációs bevételkiesést jelent - a forint alacsony árfolyama miatt így nem károsodik a közvagyon, s Magyarország nem veszít a privatizáción.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Orbán Viktor: A forintválságra a költségvetés visszavonása a megoldás |