A Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMÖNK), valamint a Zala Megyei Önkormányzat és a Vas Megyei Önkormányzat közötti hagyományos éves együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásának alkalmából Manninger Jenő (Fidesz), a zalai közgyűlés elnöke elmondta: a 2009-es évfordulóra Zala megye jelentős kulturális eseményekkel készült az egykori központ Zalaváron, és az évfordulót az ünnephez méltó műalkotással is meg akarták örökíteni.
Nemes László történelmi alakokat ábrázoló szárnyasoltárának elhelyezésére sem Zalaváron, sem Zalaegerszegen a megyeházán nem volt mód, ezért kerestek és találtak helyet Lendván, a város Makovecz Imre által tervezett színház- és hangversenytermében. Manninger Jenő hozzátette: a történelmi megye múltját jelképező alkotás "nem bánthatja mások érzelmeit", hiszen azt jelképezi, hogy kulturális értékeinket meg kívánjuk őrizni.
A Zala megye kulturális nagyköveteként bemutatott alkotó azt mondta, hogy a közösség és az egyén számára is fontos az emlékezés. Nemes László kiemelte, hogy munkája a Zalához kötődő történelmi személyiségeket ábrázolja, "akikben hiszünk erkölcsileg és eszmeileg is, akikhez kötődnünk kell, hogy a múlt, a jelen és a jövő egybeépüljön".
A két magyarországi megye és a szlovéniai magyar kisebbségi szervezet hagyományosan évente megújuló együttműködési megállapodásával kapcsolatban Horváth Ferenc, az MMÖNK elnöke kifejtette: önmagában az is jelentős, hogy a nehéz gazdasági helyzetben huszadik alkalommal is sikerült aláírni a megállapodást. Emlékeztetett arra, hogy a két megye már több mint húsz éve kitartó támogatója a muravidéki magyarságnak, e nélkül a közösség kultúrája, nyelve, zenéje, néptánca nem tartana ott, ahol ma van.
Manninger Jenő szerint a megyék megváltozott szerepe ellenére a kapcsolat az újonnan létrejött intézményfenntartó központok jóvoltából fennmarad. Továbbra is megtarthatják a határ két oldalán a levéltári kutatótáborokat és a zalai kulturális szakemberek muravidéki munkájának feltételeit a jövőben is biztosítják. Különösen fontosnak nevezte, hogy a fiatalok közösségi tevékenységét és helyben maradását támogatni tudják.
Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke arról beszélt, hogy számukra különösen nagy felelősség, hogy Vas megyében él a magyarországi szlovén kisebbség. "Nemcsak lelkileg felelősségünk, de intézményesített szinten is fenn kell tartani ezt a rendszert" - fejtette ki. Hozzáfűzte: kiváló a kapcsolat a magyarországi és a külhoni kisebbségekkel, a közös sikeres pályázatok pedig azt bizonyítják, hogy lehet forrásokat szerezni az együttes célokhoz.