ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarország érdeke, hogy az euróövezet rendezett legyen

Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára szerint Magyarország gazdasága igen kiszolgáltatott a külső világnak, ezért az az érdeke, hogy környezete, az euróövezet rendezett legyen, "összeszedje magát".
Létrehozva: 2012. június 15., 12:15 | Utoljára frissítve: 2012. június 15., 12:55
nyomtat küld

Az államtitkár az Európai Unió kilátásairól a Politikon Intézet és partnerszervezetei által rendezett Pro Integrationem konferencián azt mondta, "nem vagyunk túl a válságon", Európa 2008 óta folyamatosan próbál reagálni a kedvezőtlen fejleményekre, de eddig képtelen volt olyan megoldással előállni, amely pár hónapnál tovább élt volna, és ez "nem túl biztató". Úgy vélte, Európát a folyamatos előremenekülés jellemzi, annyira rossz a helyzet, hogy gyors egymásutánban újabb és újabb ötletekkel kell előállni. Nem elég csak a gazdasági válságkezeléssel foglalkozni, új gondolkodásmód kell - hangsúlyozta.

Felidézte, a korábbi pénzügyi válságból reálgazdasági válság lett, majd sok országban társadalmi feszültségek alakultak ki, emellett demográfiai válság is sújtja Európát. Meglátása szerint integrációs válság is van, mert a Lisszaboni Szerződésben rögzített értékek és alapelvek - például a szolidaritás és a szabad mozgás elve - is megkérdőjeleződnek a politikusok "rövid távú túlélése" érdekében. Megjegyezte: a növekedéshez a kohéziós politika nagy segítséget jelenthet, ezért nem kellene csökkenteni az erre fordított forrásokat az uniós költségvetésben.
   
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője kiemelte, a válság kezeléséhez új növekedési tervre van szükség, amelynek világos a menetrendje, és amely megerősíti az uniós intézmények szerepét és együttműködését. Ehhez széleskörű társadalmi támogatás kell, és ebben jelentős az államok felelőssége is - fogalmazott. Hozzáfűzte: ez az új terv az eddiginél szorosabb politikai és gazdasági együttműködést feltételez a tagállamok között. Emlékeztetett, a bizottság nemrég tette közzé országspecifikus jelentéseit, és ezekben az uniós végrehajtó intézmény üdvözölte, hogy a tagállamok a legutóbbi ajánlásokat komolyan vették, történtek előrelépések, de még nagyobb erőfeszítésekre lesz szükség a jövőben. Összeurópai átlagban mérséklődött a deficit, és csökkentek az egyensúlytalanságok, de az átlag nagy eltéréseket rejt - hívta fel a figyelmet. Megjegyezte: a bizottság jelentései alapján mielőbb meg kell indulnia a konkrét lépések kidolgozásának.
   
Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány budapesti irodájának igazgatója azt mondta, az euró rendkívül fontos eszköz, de nem egyenlő az EU-val, és ha az euró megbukna, attól az EU még nem bukna vele. Jelenleg talán úgy tűnhet, Magyarország örülhet, hogy eddig nem vezette be az eurót, de előbb-utóbb biztosan az övezet része lesz, hiszen teljes mértékben európai ország - fogalmazott. Üdvözölte, hogy bár sok kritika érte Magyarországot az utóbbi időben, sok magyar továbbra is úgy gondolja, hogy Magyarország európai ország, és szüksége van az EU-ra. Ha valaki európainak tartja magát, az nem áll ellentétben a hazafias érzelmekkel - mutatott rá. Úgy vélte, az európai országoknak meg kell őrizniük nemzeti identitásukat, mert ebből a sokszínűségből fejlődhet az integráció. A tagállamok egy európai családot alkotnak, és ahogy minden családban, ebben is vannak ellentétek, "és ez így van rendjén" - vélekedett, hozzáfűzve: a politikai viták mindig előmozdítják a fejlődést.
   
Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke hangsúlyozta, a magyar gazdaságpolitika változásai "hol ütköznek, hol belesimulnak" az európai trendbe, amelynek célja a növekedés újraindítása és az államháztartási hiány kezelése. Az európai országok az egyes gazdasági jellemzők, például az államadósság szempontjából nagyon eltérőek, ezért nem könnyű összetartani a gazdaságaikat - mondta. Úgy vélte, egy ennyire összetett helyzetre nehéz egységes megoldást találni, amely minden tagállamnak megfelelne, ezért közös logika alapján az egyedi helyzeteknek megfelelő politikákat kell kidolgozni.  Kifejtette: 2006-2007-től a magyar gazdaság "külön úton" jár a többi európai országhoz képest. Az ország a külső adósság tekintetében igen sebezhető, a magyar állampapírhozamok nagy mértékben függnek a külvilág értékeléseitől - mutatott rá.
   
Az eseménynek helyt adó Eötvös Loránd Tudományegyetem dékánja, Király Miklós köszöntőjében hangoztatta, válaszúthoz ért az EU, a jövője a tét. "Az EU sorsa Magyarország sorsa is", ezért egy mélyülő válságnak, az unió "megroppanásának" Magyarország is vesztese lenne - emelte ki.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések