fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Németh: Csak a vad gyűlölet képes éket verni emberek és értékek közé
2012. június 15., 13:48
"Cinikus provokátorok akarják a pénteken 18 órára meghirdetett Nyirő József irodalmi estet alantas politikai haszonszerzés céljára felhasználni. Ők azok, akik a politikai dzsungelben, a népszerűségvesztés elleni harcban már odáig süllyedtek, hogy írók-költők vagy zeneszerzők műveit akarják eltüntetni a magyar kultúrából" - fogalmaz portálunkhoz pénteken eljuttatott sajtóközleményében Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere.

Németh Szilárd ezért arra kéri a szélsőbaloldal cenzúrát követelő tüntetőit, hogy előbb ismerjék meg a székely-magyar író műveit, mielőtt politikai indulatból, alaptalan, a valóságnak nem megfelelő állításokat fogalmaznak meg. "Érthetetlen ugyanis az a vehemencia, ahogyan egy magát demokratikusnak tartó párt a kultúra cenzúráját követeli. Teszi ezt úgy, hogy Nyirő József egyetlen könyvét sem olvasta" - fűzi hozzá a polgármester.

Mint írja: tudomásukra jutott, hogy a cenzúrát és könyvégetést követelők tüntetésének hírén felháborodva többen is ellentüntetésre készülnek. Őket is arra kérik, ne üljenek fel a provokációnak! Inkább jöjjenek el péntek este a csepeli Radnóti Miklós Művelődési Házba, és hallgassanak meg egy érdekes és értékes irodalmi előadást. Németh Szilárd azt javasolja, ne fosszák meg magukat ettől a szellemi élménytől.

A képviselő arra is felhívja a tisztelt érdeklődők figyelmét, hogy a csepeli önkormányzat „Nyirő József Kárpát-medencei irodalmi és műveltségi versenyt” rendez, az író életművének és Erdély kultúrájának minél mélyebb és szélesebb megismerése érdekében. A Nemzeti Alaptantervben Nyirő József epikája és Radnóti Miklós lírája együtt szerepel a középiskolások számára előírt kötelező irodalomban.

Csepel Önkormányzata ezért, már az idén érettségiző csepeli diákok számára Nyirő József: Uz Bence című regényét és Radnóti Miklós verseskötetét ajándékozza.

A döntés tudatos: nem Nyirő vagy Radnóti, hanem Nyirő és Radnóti

Irodalmunk mindkét neves alakja sorsdöntő és tragikus történelmi időszakban élt és alkotott - jegyzi meg, hozzátéve: Nyirő József, a két világháború közti erdélyi magyar irodalom termékeny képviselőjeként, műveiben a székelység lelki alkatát és életét mutatja be mély együttérzéssel. Míg Radnóti Miklós, a magyar líra kiemelkedő képviselője, már a közelgő erőszakos halál árnyékában írta a magyar irodalom egyik legszebb remekművét, a „Nem tudhatom…” című versét. A hazához, a magyar nemzethez való kötődésről kevesen írtak ilyen gyönyörű költeményt - mutat rá közleményében Németh Szilárd.

Ma bármelyik magyar könyvesboltba vagy könyvtárba is tér be az olvasó, Nyirő József, Radnóti Miklós, Wass Albert, József Attila, Esterházy Péter vagy éppen Petri György műveit egyaránt megtalálhatja - hangsúlyozza Csepel polgármestere. A magyar kulturális sokszínűség megfér egymás mellett, csak a kulturálatlanság és a vad gyűlölet képes éket verni emberek és értékek közé - zárul a sajtónyilatkozat.

(fidesz.hu)