Az ország első katonai középiskolájában szeptembertől felmenő rendszerben 60 diák kezdi meg tanulmányait, 170 jelentkezőből választották ki őket - mondta el Berkecz Gábor igazgató az MTI érdeklődésére.
Kósa Lajos elmondta: Debrecenben működik az ország egyik legnagyobb katonai alakulata, s a város iskoláiban népszerű a honvédelmi nevelést biztosító katonasuli program. A Gábor Dénes szakközépiskola elektronikai és műszaki profilja pedig olyan ismeretekkel vértezi fel a fiatalokat, amelyek jól használhatók a szinte teljesen elektronizált haditechnika alkalmazásában - tette hozzá.
Hende Csaba szerint az új katonai középiskolai képzéssel válik teljessé az az életpályamodell, amely az iskolától a nyugdíjazásig tart.
Vége annak az időnek, amikor életerős emberek - katonák, rendőrök, katasztrófavédelmisek - életük 40-es éveiben nyugdíjba mehetnek. Az egységesülő képzés eredményeként a jövőben életkoruknak és egészségi állapotuknak megfelelően válthatnak majd pályát a közszolgálatban - jegyezte meg a miniszter.
Hende Csaba az aláírás előtt részt vett a debreceni 5. számú Bocskai István lövészdandár Szent László-napi programjainak nyitó ünnepségén. Felidézte: évtizedekig tartó polgárháború és külső támadások után kellett teljeskörűen megújítani az országot. "Két évtizedes uralkodása alatt helyükre kerültek a dolgok" - utalt Szent László tevékenységére; lovagként, a sereg első harcosaként az ország védelmezője volt, királyként pedig várakat, városokat, templomokat, kolostorokat építtetett, s kemény törvényeket hozott, amelyek eredményeként virágzásnak indult az ország.
A feladat ma sem kicsi - vont párhuzamot a két időszak között Hende Csaba -, amikor gazdasági válság közepette kell megújítani a honvédséget.
A tárcavezető elismeréssel szólt a Bocskai dandár katonáinak külföldi missziós szolgálatáról, hozzátéve, hogy "munkájukat nagyra értékelik szövetségeseink is".