FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Magyarország támogatja Montenegró integrációs törekvéseit
|
|
Montenegró európai integrációjáról, a Magyarország és Montenegró közötti bel- és igazságügyi együttműködésről, továbbá a mindkét országban folyamatban lévő közigazgatási reformról tárgyalt más témák mellett csütörtökön Podgoricában Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes. |
|
Létrehozva: 2012. június 29., 08:43 | Utoljára frissítve: 2012. július 3., 11:05 |
Mint az MTI-nek a montenegrói fővárosból telefonon nyilatkozva elmondta, Igor Luksic miniszterelnökkel folytatott tárgyalásán mindenekelőtt gratulált Magyarország nevében ahhoz, hogy a brüsszeli EU-csúcstalálkozón pénteken hivatalosan is bejelentik: Montenegró megkezdheti a tagfelvételi tárgyalásokat. Ezzel összefüggésben arról biztosította tárgyalópartnerét, hogy Magyarország a jövőben is erőteljesen támogatni fogja Montenegró európai integrációs törekvéseit.
A felek röviden megvitatták a térség geopolitikai problémáit, és azt, hogy Montenegró európai uniós csatlakozása mennyiben járul hozzá a térség stabilitásának erősödéséhez. A montenegrói miniszterelnök arról biztosította magyar vendégét, hogy ő és kormánya teljes mértékben elkötelezett az EU-csatlakozás mellett, és ennek érdekében a lehető legrövidebb időn belül teljesíteni is fognak minden feltételt, ami a teljes jogú tagsághoz szükséges.
Dusko Markovic montenegrói miniszterelnök-helyettessel és igazságügyi miniszterrel Navracsics Tibor az Igor Luksic és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között június 15-én Budapesten megkötött kiemelt partnerségi megállapodás részleteiről tárgyalt. Ebben a megállapodásban, amely Magyarország és Montenegró között az eddigieknél szorosabb együttműködést irányzott elő, az egyik pont arról szól, hogy a két kormány miniszterei is tárgyalásokat kezdenek arról, miként tudják az átfogó megállapodást az adott területeken konkrét együttműködéssel megtölteni.
Így Navracsics Tibor montenegrói kollégájával arról tárgyalt, hogy az igazságügy területén hol tudnak azonosítani olyan pontokat, ahol a magyar fél tevékenyen is tud segíteni. Alapvetően ilyen a korrupció elleni küzdelem, az igazságügyi képzés, az igazságügyi reform. A montenegrói igazságszolgáltatás hasonló problémákkal küzd, mint a magyar: a hatékonyság növelésének igénye, az ügyteher ésszerű szabályozása, illetve a bírák képzése, általában az igazságügyi képzés.
Markovic nagy örömmel fogadta a magyar felajánlásokat, és a felek megállapodtak, hogy rövid időn belül kidolgoznak egy olyan részletes együttműködési megállapodást, amely után a konkrét munka is megkezdődhet már, remélhetőleg az EU támogatásával - húzta alá Navracsics Tibor.
A magyar közigazgatási és igazságügyi miniszter ezt követően Milan Brajovic belügyminiszterrel a bel- és igazságügyi együttműködés belügyi vonatkozásait tekintette át, illetve - miután Montenegróban az államigazgatás, a közigazgatás is a belügyminisztériumhoz tartozik - kicserélték a két ország folyamatban lévő közigazgatási reformjának tapasztalatait. A felek megállapodtak abban, hogy együttműködnek egymással a reform végrehajtásának folyamatában.