Harrach Péter felvetése kapcsán Orbán Viktor elmondta, a kormány egy éve dolgozik azon, hogy a családi csődvédelmet a magyar jogrendszer részévé tegye, de még nem talált olyan megoldást, mely minden próbát kiállna. A miniszterelnök biztosította a KDNP frakcióvezetőjét, hogy támogatja a családi csődvédelem intézményét, a kormány pedig dolgozik a megoldáson. A kormányfő abban reménykedik, hogy a polgári törvénykönyvről szóló parlamenti vita alkalmas lesz arra, hogy kidolgozzák a családi csődvédelem intézményét.
Rogán Antal felszólalása kapcsán Orbán Viktor aláhúzta, annak tudatában ismertette munkahelyvédelmi akcióterv pontjait, hogy készen vannak a kidolgozott javaslatok; nincs akadálya annak, hogy július 9-ig vagy 12-éig a Ház elé kerüljenek. A nyár során lezajlanak az egyeztetések, befogadják a jószándékú javaslatokat, és az ősz elején már szavazhatnak is róla – tette hozzá.
Orbán Viktor szerint, ha az ellenzéki „haraphatnékot” és a kormánnyal szembeni dühöt „lepattogtatjuk” az ellenzéki hozzászólásokról, akkor az alatt az található, hogy tulajdonképpen támogatják a szociális adócsökkentést és a munkahelyvédelmi akciótervet.
A kormányfő szerint nehéz megérteni, hogy Mesterházy Attiláék miért tesznek kísérletet arra, hogy újra és újra a 2002 és 2008 közötti kormányzást megvédjék. Az védhetetlen; de nem azért, mert önök ügyetlenül védik, hanem azért, mert az emberek kidobták az ablakon, önökkel együtt – jegyezte meg. Azért kaptunk kétharmadot, mert olyan kétségbeejtő állapotokat idéztek elő a szocialisták Magyarországon – a megvédeni akart kormányzati gyakorlatukkal -, hogy az emberek nem bíztak másban, mint a Fidesz-KDNP-ben – fűzte hozzá. Az adórendszer ügyében Orbán Viktor arra kérte az ellenzéket, hogy ne kérjék a 2010 előtti rendszer visszaállítását. Azt az emberek leszavazták, nem véletlenül; az egy munka- család-, és vállalkozásellenes adórendszer volt. Nekünk arra adtak megbízást, hogy ehelyett egy családbarát, munkabarát és vállalkozásbarát adórendszert dolgozzunk ki. Ezt tettük – fejtette ki.
Orbán Viktor az MSZP frakcióvezetőjének felhívta a figyelmét arra, hogy 2004 óta 2011-ben először elértük azt, hogy 3 százalék alatt lett a költségvetési hiány, és ez lesz 2012-ben és 2013-ban is. Felidézte, a kormány bevezette a bankadót, közteherviselési kötelezettséget róttak ki nagyvállalatokra, valamint sikerült 170 ezer családot kiszabadítani a devizahitel csapdájából, és több százezer család a napokban veszi igénybe az árfolyamgát intézményét. A miniszterelnök élesen visszautasította azt a feltevést, hogy a végtörlesztés a gazdagoknak kedvezett volna, hiszen az átlagos kiváltott hitel 6 millió forint volt. Ezek mind olyan tettek, melyeket egyetlen korábbi kormány vagy gazdasági miniszter sem vállalt. Az önök szinte ősi, olthatatlan ellenérzése Matolcsy Györggyel szemben azért van, mert Magyarországon végre egy nem liberális, sikeres, történelmi tetteket végrehajtó gazdasági miniszter van – fogalmazott Orbán Viktor.
Jávor Benedek (LMP) hozzászólására reagálva feltette a kérdést: miért kellene csökkenteni az Európai Unión belüli versenyképességi különbségeket. Szerinte, Magyarország számára onnantól, hogy elérte az átlagot, hátrányossá válna, ha valaki művi úton korlátozná a versenyképességi különbségeket. Az ország pedig - mint mondta - nem átlagos akar lenni, "mi meg akarjunk nyerni az Európai Unióban zajló gazdasági versenyt, mi akarunk lenni Európa legversenyképesebb gazdasági rendszere, és azt gondolom, hogy erre Magyarországnak, bár nagyon mélyről indult, de jó esélyei vannak".
Az uniós eljárásról azt mondta: a hétvégén megfogalmazott javaslatok nem lezárt kérdések, most kezdődik a vita róluk, épp ezért arra utasította a gazdasági minisztert és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének vezetését, vizsgálják meg, milyen előnyökkel vagy hátrányokkal járhat az országnak egy eurózónás bankunióhoz való csatlakozás.
A miniszterelnök a Jobbik politikusait arra kérte, mérlegeljék kijelentéseik következményét, mert, mint mondta, a legmélyebb felelőtlenség, amellyel valaha találkozott külpolitikai vitában, annak kijelentése, jó lenne, ha az 500 millió embernek otthont adó Európai Unió összeomlana. "A magyar embereknek az az érdeke, hogy az Európai Unió és benne az eurózóna sikeres legyen" - ismételte meg a kormányfő.