A tartósan munkanélküliek és a szülésről visszatérő nők esetében a munkaerő bérköltség éves szintű megtakarítása 2013-ban 342 ezer forint; ennyivel válik olcsóbbá, ha valaki az imént felsorolt körbe tartozó munkavállalót kíván foglalkoztatni - ismertette Rogán Antal.
A Fidesz frakcióvezetője kiemelte, nem véletlen, hogy ezek a kedvezmények 100 ezer forintos munkabérig terjednek, afelett már teljes értékű, szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Ezzel leginkább azoknak kívánunk üzenni, akik a legalacsonyabb keresettel rendelkeznek, akiknek a munkahelye a legnagyobb veszélyben van, tehát a kisembereknek jelent ez a program igazán komoly lehetőséget a foglalkoztatásuk szempontjából - tette hozzá Rogán Antal.
Ez a megoldás mindenkinek kézenfekvő lesz
A nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője beszélt az önfoglalkoztató kisvállalkozókat érintő, úgynevezett „kisadóról” is. „Ez egy eva plusz”, mert lényegesen több személyt érint, mint elődje, hiszen míg az eva csupán a szellemi foglalkozásúak számára jelentett lehetőséget, ez a megoldás mindenkinek – a kétkezi munkából megélők számára is - kézenfekvő lesz – fejtette ki Rogán Antal, hozzátéve, ez a megoldás egyszerűbb, és lényegesen kedvezőbb feltételeket foglal magában, mint a korábbi eva.
Kimondható, hogy aki önmagát foglalkoztatja, annak a jövőben nem kell már képesítéssel rendelkező könyvelőnek is lennie. Ennek a költségnek a megfizetését megspórolhatja önmaga számára – mondta az előző gondolattal összefüggésben Rogán Antal.
A fideszes politikus hangsúlyozta, az új, 16 százalékos, egyszerű tételes adó, másnéven kisvállalati adó bevezetése azon vállalkozások számára nyújt igazán nagy segítséget, akiknek a munkaerőköltsége meglehetősen magas. Az ő számukra, a számítások szerint akár egyharmados mértékű adócsökkentést jelenthet ez a megoldás 2013-ban, tehát itt egy jelentős teherkönnyítésről beszélünk - jelentette ki Rogán Antal.
"Ez a 300 milliárd forintos összeg visszapótolhatja önmagát a büdzsébe"
Rogán Antal arról is beszámolt, hogy a kormány javaslata volt a pénzforgalmi szemléletű általános forgalmi adózás bevezetése, ugyanakkor megjegyezte, hogy a frakció is támogatja az indítványt. „Mi nyilvánvalóan azt kértük a kormánytól, hogy ezt a kört a lehető legjobban szélesítse” – húzta alá.
A deviza-árfolyamveszteség miatt nehéz helyzetbe került vállalatok megsegítését a Fidesz frakcióvezetője azzal indokolta, hogy azok a cégek, amelyek devizahitelből teremtették meg termelőeszközeiket, a számviteli egyszerűsítés következtében felszabaduló tőkéjüket munkahelyteremtésre fordíthassák.
A munkahelyvédelmi akcióterv éves költségvetési kihatásáról szólva Rogán Antal úgy fogalmazott: abban az esetben, ha a könnyítéseket széles körben veszik igénybe a vállalkozások, akkor ez a 300 milliárd forintos összeg „önmagát visszapótolhatja a büdzsébe”.
A fenti intézkedések hatásaként a fogyasztás bővülését és a növekvő ütemű munkahelyteremtést jelölte meg hosszútávon a fideszes politikus. Rogán Antal megismételte: azt kérik a kormányfőtől, hogy a munkahelyvédelmi akciótervhez kapcsolódó jogszabályokat még a nyári ülésszakon terjesszék a Parlament elé, és társadalmi egyeztetés után, illetve egy „gyors országgyűlési vita keretében” még szeptemberben elfogadhassák azokat.
Az Európai Központi Banknak nincs érdemi észrevétele
Rogán Antal szerint a Parlament elvileg a pénteki napon elfogadhatja az MNB-ről szóló törvényjavaslatot. A politikus tudomása szerint az Európai Központi Banknak nincs érdemi észrevétele a törvénymódosítás kapcsán, azaz a kormány által benyújtott verzió számukra elfogadható. A frakcióvezető azt próbálja elérni, hogy mindenképpen meglegyen a kormánynak a kétharmados parlamenti többsége a szavazáskor, és számít az ellenzék támogatására is.