Az elmúlt időszakban nagy vitákat váltottak ki a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodásnak (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA) az új online kalózkodást érintő egyes rendelkezései. Sokak szerint ugyanis ezek a szabályok sértik a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát, az információ szabad áramlását. A Fidesz és a KDNP EP-képviselői szerint ezekre az állampolgári és civil aggályokra kielégítő és megnyugtató választ kell adni.
A delegáció ezért támogatta az Európai Bizottságnak azt a döntését, hogy az Európai Bíróság adjon független jogi szakvéleményt a nemzetközi megállapodás uniós joggal való összeegyeztethetőségéről és a szabadságjogi sérelmek kérdésében. E lépéssel összhangban a fideszes EP-képviselők támogatták, hogy az Európai Parlament e vélemény megszületéséig halassza el a döntést. Az európai baloldal azonban - felelőtlen módon - meggátolta az Európai Bíróság véleményének a figyelembevételét.
A Magyar Néppárti Képviselőcsoport szerint oda kell figyelni azokra a kifogásokra, amelyeket számtalan állampolgár és civil szervezet fogalmazott meg az egyezmény kapcsán. Mivel ezek tisztázására nem volt lehetőség, a delegáció ezen aggályokra és jogbizonytalanságra tekintettel felelős döntést hozott, és a megállapodás megkötése ellen szavazott.
A Fidesz és a KDNP EP-képviselői szerint eleve hibás koncepció volt a kalózkodás és a hamisítás elleni küzdelem együttes kezelése. A delegáció továbbra is sürgeti a hamisítás elleni fellépést. A hamis külföldi áruk beáramlása miatt ugyanis munkahelyek tízezrei vannak veszélyben, de a gyógyszerhamisítás a polgárok egészségét is fenyegeti.
Az ACTA mai leszavazása és bukása egyben fontos precedenst teremt. Az Európai Bizottság remélhetőleg tanul az esetből, és a jövőben nem fog tárgyalásokat folytatni hasonlóan kényes kérdésekben az EP véleményének előzetes kikérése nélkül. Ez a magyar mezőgazdasági érdekeket veszélyeztető szabadkereskedelmi tárgyalások szempontjából bír jelentőséggel.