fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Azonnali lépések kellenek az unió válságának megoldására
2012. július 9., 13:12
Azonnali és határozott lépésekre van szükség az Európai Unió válságának megoldására – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter hétfőn Szegeden.

A magyar diplomácia vezetője, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) professzora az intézmény által szervezett Európai Nyári Egyetem egyik előadásszünetében rendezett sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nincs választási lehetőség, cselekedni kell, ennek elmaradása vagy az eurózóna, illetve a közösség robbanásához, vagy egy, az egész Európai Uniót érintő lassú és fokozatos bomlási folyamathoz vezet. Martonyi János szerint a piac és a közvélemény is úgy értékeli, hogy az Európai Tanács legutóbbi ülésén megtárgyalt elképzelések a megfelelő irányba mutatnak.

A külügyminiszter a Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és három másik uniós intézmény vezetője által készített tervek közül az egységes európai bankfelügyelet létrehozását emelte ki. Ez a többi között lehetővé tenné, hogy a pénzintézetek ellenőrzése ne csak a tagállamok szintjén működjön, és azt is, hogy a bajba jutott bankok feltőkésítése közvetlenül – az országok amúgy is magas szuverén adósságát nem növelve – történjen meg.

 Tiszteletben kell tartani a tagállamok hagyományain alapuló alkotmányos identitást

A külügyi tárca vezetője közölte, pénzügyi és költségvetési területen az integráció erősítésére van szükség, ugyanakkor tiszteletben kell tartani a tagállamok kulturális, vallási és történelmi hagyományokon alapuló alkotmányos identitását. Ezzel párhuzamosan a közös kül- és biztonságpolitika egységesítésével a külvilág felé is növelni kell az EU súlyát – hangsúlyozta.

Martonyi János úgy véli, Közép-Európának az integráció magjához kell tartoznia, Magyarországnak Európa szívében a helye. A magyar gazdaság problémái megoldódnak, az ország növekedési pályára áll, és – ellentétben a déli tagállamokkal – versenyképességi problémák sincsenek – fogalmazott a külügyminiszter.

Fontos az európai intézmények demokratikus legitimációjának erősítése

Trócsányi László párizsi magyar nagykövet, az SZTE Európa-tanulmányok Központjának vezetője kifejtette, fontos az európai intézmények demokratikus legitimációjának erősítése. Ennek érdekében erősödhet a nemzeti parlamentek szerepvállalása új döntéshozatali mechanizmusokban.

(MTI-fidesz.hu)