Az európai uniós tagországok külügyminiszteri találkozóját követően nyilatkozva Martonyi megerősítette, hogy az ülésen a szankciók szigorításáról döntöttek a damaszkuszi rezsimmel szemben.
Mint mondta, a most megerősített fegyverszállítási tilalom az ellenzékre is vonatkozik, de az utóbbit közös nyilatkozatuk szerint minden más területen támogatásban részesítik. Ezek közül kiemelte a humanitárius teendőket és a kommunikációt.
Martonyi János jelezte: a következő napokban esedékes tájékoztatás alapján el kell dönteni azt is, hogy Magyarország tarthat-e még személyzetet damaszkuszi nagykövetségén, vagy erre már nincs lehetőség. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szíriai helyzet e tekintetben különbözik a líbiaitól.
"Humanitárius, konzuli segítségi okokból szeretnénk ott maradni. Hogy ott tudunk-e maradni, azt most nem tudom megmondani" - fogalmazott.
Kérdésre válaszolva jelezte azt is, hogy szükség esetére kész az evakuálási terv. Mint mondta, a nagykövetség segített már embereknek, akik el akartak menni az országból. Emlékeztetett arra, hogy jelenleg a magyar nagykövetség látja el Nagy-Britannia, Ausztrália és Kanada képviseletét is.
Martonyi János méltatta egyúttal a szíriai magyar diplomáciai képviselet személyzetének "egészen kivételes" helytállását.
A hétfői ülésen történtekről beszámolva a külügyminiszter elmondta azt is: a tagállamok mindegyike sajnálja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában orosz és kínai ellenkezés miatt nem sikerült elfogadtatni a Szíriára vonatkozó határozatot. Kifejtette azt is, hogy a határozat nem a fegyveres beavatkozás lehetőségét teremtette volna meg, hanem azt, hogy ENSZ-szankciókat szabjanak ki Damaszkuszra.
Cikk: | Martonyi: Stabil stratégiai kapcsolatok kellenek |
Cikk: | "Alapvető európai érdek, hogy Ukrajnával folytatódjék a párbeszéd" |
Cikk: | Martonyi: Fontos, hogy bízzunk egymásban |