fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Segíthet a múlt feldolgozása, a szembenézés és az emlékezés
2012. július 31., 09:55
A 70 esztendővel ezelőtti Magyarország saját állampolgárait "másodrendűnek, megbélyegzettnek, kiirtandónak ítélte, és mindent elkövetett, hogy ezt az ítéletet végre is hajtsa" - mondta Frölich Róbert főrabbi hétfőn Nagykanizsán, a roma holokauszt megemlékezésen. Dénes Sándor, Nagykanizsa alpolgármestere (Fidesz-KDNP) beszédében azt hangsúlyozta, hogy az élet és a humánum nevében el kell utasítunk "minden erőszakot, bűnt és rémtettet, amelyet bármilyen diktatúra nevében is elkövettek a múltban"

A második világháború cigány áldozatainak emlékére 1991-ben emelt emlékműnél tartott rendezvényen a főrabbi kijelentette: nem lehet megmagyarázni a világtörténelem tömeggyilkosságát, "nem lehet azt mondani, hogy itt az ok, mert az nincs". Arra emlékeztetett, hogy Magyarországon az 1920-as évektől kezdve "tendenciózusan, jogszabályokkal, rendeletekkel, újságcikkekkel fölépítettek egy kegyetlenül logikus rendszert, amelynek a vége törvényszerűen a holokauszt volt".

Dénes Sándor, Nagykanizsa alpolgármestere (Fidesz-KDNP) beszédében azt hangsúlyozta, hogy az élet és a humánum nevében el kell utasítunk "minden erőszakot, bűnt és rémtettet, amelyet bármilyen diktatúra nevében is elkövettek a múltban". Hasonló borzalom soha többé nem történhet meg, "nem fordulhat elő hogy embereket a származásuk, vallásuk vagy politikai hitvallásuk miatt üldözzenek, vagy gyilkoljanak meg", ebben segíthet a múlt feldolgozása, a szembenézés és az emlékezés. Hozzátette: az elmúlt időszakban olyan felzárkóztató programok indultak el Magyarországon, amelyek segíthetik a roma népesség integrálódását, és hozzájárulhatnak a többségi társadalom elfogadókészségének növeléséhez. "A munkaalapú társadalomban ugyanis senkit sem származása, kizárólag a teljesítménye, a szorgalma alapján kell, hogy megítéljenek", ez a szemlélet vezethet csak a társadalmi békéhez - fogalmazta meg.

(MTI-fidesz.hu)