"A főváros vezetése nem a törvény szerint jár, amikor vízterhelési díj címén a köbméterenként indokolt 6 forint helyett 20 forintot tervez kiróni a lakosságra" - mondta Kupper András képviselőtársával, Deák András közösen tartott sajtótájékoztan.
A frakcióvezető úgy úgy látja: a főváros maga is "gerjeszti az inflációt" azzal, hogy közmű-díjainak többségét a tervezett inflációnál magasabb összegben állapítja meg.
A frakciócsoport vezetője idézte a környezetterhelési díjról szóló törvényt, amely szerint "a vízterhelési díj fizetésére kötelezett kibocsátó a 2004. évben az e törvény alapján megállapított vízterhelési díj 30 százalékát (...) köteles megfizetni".
Kupper András szerint tehát a főváros vezetése a jövő évre beszedésre tervezett mintegy 3 milliárd forintból 2,1 milliárdot (70 százalék) valójában a Fővárosi Csatornázási Művek Rt.-nek (FCSM) juttat. Hozzátette azt is, hogy a cég egyébként az idézett törvényben foglaltak szerint a vízterhelési díj 50 százalékát vissza is igényelheti, ha környezetvédelmi beruházást valósít meg. A környezetterhelési díj így nem a központi költségvetést, hanem valójában a fővárost, illetve annak egyik cégét gazdagítja - hívta fel a figyelmet.
A Fidesz-MKDSZ-képviselőcsoport a csütörtöki közgyűlésre előterjesztést készít, melyben azt követeli Demszky Gábortól, hogy a jogszabálynak megfelelő módon csökkentse a vízterhelési díjat, így a a tervezett csatornadíj 186 forintról 167 forintra csökkenne - mondta az ellenzéki képviselőcsoport vezetője. Deák András MKDSZ-képviselő, egyben a FCSM felügyelőbizottságának tagja újságírók előtt közölte: ha a Fővárosi Közgyűlés MSZP-SZDSZ többsége a csatornadíj emeléséről, illetve a cég üzleti tervéről szóló előterjesztést az ismertetett formában szavazza meg, akkor az Állami Számvevőszék elnökéhez fordul.
A képviselő arra kíván választ kapni: hogy a főváros a csatornahasználati díj fejlesztési hányadát rendeltetésszerűen használja-e, illetve, hogy annak "jelen gyakorlat szerinti felhasználásával okoz-e kárt Budapest lakosságának?". Deák András ugyanis úgy látja, a cég abban lehet érdekelt, hogy minél lassabban készüljön el egy beruházás, mert a fel nem használt fejlesztési források megtakarításként külön hasznot, "osztalékképző tényezőt" jelentenek a külföldi tulajdonosok számára.
Az FCSM fb-tagjának állítása szerint "az az előterjesztés (a cég üzleti tervéről), amit a felügyelőbizottság tárgyalt, nem azonos azzal, ami a december 11-i közgyűlés elé került".
A Fővárosi Közgyűlés múlt csütörtöki ülésén az SZDSZ javaslatára levette a napirendről az aznap reggel kiosztott víz- és csatornadíj-emelésre tett 36 százalékos mértékű előterjesztést, azzal az indoklással, hogy az nem került a városüzemeltetési bizottság elé.
MTI - fidesz.hu