A sikeres gazdaságpolitikát elsősorban a körülmények és mozgástér határozza meg – jelentette ki Rogán Antal, hozzátéve, hogy a jó gazdaságpolitika anticiklikus, azaz forrásbőség idején spórol, ugyanakkor válságban serkenti a növekedést is. Ezt tették az elmúlt időszakban a környező országok, míg 2002-től Magyarország pont fordítva viselkedett, és a szocialista kormányok pazarló politikája nem hozta meg a várt hatást – fűzte hozzá magyarázatképpen. A Fidesz frakcióvezetője ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, emellett az adósságfelhalmozással és a rossz gazdaságpolitikával a következő kormány mozgásterét is jelentősen szűkítették.
Ezzel párhuzamosan a szocialista kormányok azt is engedték, hogy a vállalatok és a háztartások is devizában adósodjanak el; ezen tényezők összessége indokolta a jelenlegi kormány unortodox lépéseit – mutatott rá. 2010 tavasza után a magyar kormánynak e körülmények rabságából kellett kiszabadítania az országot – szögezte le. Mint mondta, hagyományos lépésekkel ez nem lett volna megvalósítható.
Kiemelte, egyértelmű volt, hogy a mozgásteret kellett bővíteni, ezt szolgálták az adóváltozások, az, hogy 600 milliárd forintot kiengedtek a gazdasági szektorba, valamint a devizahitelesek problémáit orvosló intézkedések is. Hozzátette, ezek nélkül a lépések nélkül az ország technikai recesszióba süllyedt volna 2011-ben.
Van határozott iránya a kormány gazdaságpolitikájának, ez az államadósság csökkentése és a munkabarát gazdasági környezet kialakítása – reagált az ezzel kapcsolatos kritikákra Rogán. A politikus, ismertetve az eddigi lépéseket, kifejtette, elindították a segély helyett munka programot, és megkezdték a szociális folyósítások felülvizsgálatát. Mindezek mellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a nyugdíjak kifizetése is nagyobb biztonságban van, mint az előző vezetés alatt.
Az általános foglalkoztatási mutatókról szólva úgy fogalmazott, a helyzet javult, annak ellenére, hogy a környezet recesszív volt. Aláhúzta, a magyar gazdaságpolitika meg tudta védeni a munkahelyeket, de a következő két év legfontosabb feladata is ez lesz.
A 2013. január 1-től hatályos új Munka törvénykönyvvel összefüggésben rámutatott, hogy az hatásait csak hosszútávon éreztetheti. Megjegyezte, az új, piacbarát szabályozást demonstratív fellángolások nélkül és relatív társadalmi békében fogadta el a parlament. Mindezek mellett a Fidesz frakcióvezetője a bürokrácia lebontását jelölte meg a következő két év egyik legfontosabb feladatának.
Ennek kapcsán, utalva szocialisták által végrehajtott 2009-es járulékcsökkentésre, kiemelte, hogy az általános csökkentés nem működik, helyette célzott változtatásokat kell végrehajtani, úgy, mint a fizikai dolgozók, a nők, a fiatalok, valamint az 55 év felettiek járulékainak csökkentése. Ez nemcsak egyszerűbb rendszert eredményez, de többletjövedelemre is szert tehetnek az érintettek – hangsúlyozta Rogán. Szavai szerint ezen intézkedések már jövőre is éreztethetik hatásukat.
A kiszámítható gazdasági környezetről szólva elmondta, hogy a válságadók helyére valódi szektoriális adók lépnek, ráadásul ezeket egyre több országban vezetik be. Hazánkban változás indult meg, azaz a munkát terhelő adók csökkennek, míg a forgalmi típusú adók nőnek, mellyel nem titkolt szándéka a kormányzatnak a munkaintenzív ágazatok hazánkba csábítása – jelentette ki.