A tárca közleménye kiemeli: az esemény vendéglátója a bizottság magyar tagozatának elnöke, Szabó Erika, a minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkára volt, aki először találkozott a szlovák tagozat újonnan kinevezett elnökével, Jozef Bučekkel, a szlovák Belügyminisztérium államtitkárával.
Fónagy János, a bizottság magyar tagozatának alelnöke kifejtette, fontos feladat az infrastruktúra további fejlesztésének elősegítése, amelyhez alapot biztosít a két állam kormánya által februárban aláírt keretmegállapodás a közös államhatáron átvezető közutak forgalmi jellegéről. Az idén átadott két Ipoly-híd után újabb két híd építése kezdődhet meg az északi határfolyón.
Egyeztettek a határon átívelő közösségi közlekedés helyzetről, a vasúti, illetve autóbusz-közlekedés fejlesztésének lehetőségeiről a határ menti területeken, megkönnyítendő a határ két oldalán élő állampolgárok munkába járását, mindennapi kapcsolattartását.
A határon átnyúló munkavállalás elsősorban a nyugati határvidéken élőket érintő kérdés, míg a keleti határszakaszon mindkét állam nagyon hasonló foglalkoztatási problémákkal néz szembe. A két állam közös feladata a határtérségek fejlesztése, a munkavállalás megkönnyítése a határok átjárhatóságának biztosításával.
A határok átjárhatósága az egészségügyi együttműködések területén is fontos követelmény, ahol két jelentősebb megoldandó probléma merül fel: a mentőautók közlekedésére vonatkozó szabályok összehangolásának kérdése, illetve a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatások finanszírozásának egyszerűsítése.
A bizottság tárgyalt a vidékfejlesztésről és a helyi termelők támogatásáról is. A felek álláspontja szerint közösen kell a tradíciókat őrizni és felhívni a határtérségben élők figyelmét az új uniós forrásokra. Különös figyelmet érdemel a Vidékfejlesztési Minisztérium által kiírni tervezett pályázat, amely a LEADER csoportok nemzetközi kapcsolatainak erősítését hivatott támogatni.
Az évente kétszer ülésező Magyar-Szlovák Kormányközi Vegyes Bizottság 2004-ben alakult meg. Célja a helyi és területi önkormányzatok és közigazgatási szervek közötti határ menti együttműködések segítése, az információcsere, a jószomszédi kapcsolatok erősítése, ösztönzése és továbbfejlesztése.