Kocsis Máté szerint baj, hogy így felduzzadt az apparátus, mert ez párhuzamosságokat okozott. „Az NNI túldimenzionált, szereptévesztett és információt kiszivárogtató szervezet lett” – jegyezte meg. Mint mondta: a nyomozó iroda egyébként nem szűnik meg, hanem a Készenléti Rendőrség egyik igazgatóságaként működik tovább, mégpedig újra az optimális létszámmal, 373 fővel. A stratégiai irányítást az Országos Rendőr-főkapitányság veszi kézbe, az operatív vezetés pedig marad helyi szinten. Pozitívum, hogy azokat a szervezeteket, amelyeknél az ügyek tologatásán kívül nem sok más nem történt, átalakították - fogalmazott.
A rendészeti bizottság elnöke szólt arról is, hogy az NNI és az BRFK között hatásköri átfedések és ebből adódóan ütközések is voltak. A struktúra szerint ezen túl a helyi ügyekben a helyi rendőri egységek járnak el – tette hozzá. Az olyan országos és kiemelt eljárásokban pedig, mint a nemzetközi érintettségű vagy a szervezett bűnözés területére vonatkozóak, az ORFK, azon belül is a Készenléti Rendőrség emberei dolgoznak majd - hangsúlyozta.
Nem feltétlen a személyek miatt történt az átszervezés – mutatott rá, hozzátéve: az 560 főből, akiknek az átalakítások miatt megváltozik a beosztása, nyolcan nem fogadták el a felajánlott új helyet, néhányan még gondolkoznak. Az átszervezés azonban nem most indult, ugyanis a kormányváltást követően a honvédelmi és rendészeti bizottság meghallgatásán Hatala József főkapitány már arról beszélt, hogy a rendőrség átszervezését alaposan elő kell készíteni, s ha ez megtörtént, végre kell hajtani - emlékeztetett. Most persze sokan kérdezik, mindennek van-e köze a korrupciós botrányhoz – fűzte hozzá.
A korrupciós botrány kapcsán kiemelte: az csak megerősítette az átszervezési szándékot, ami már 2010-ben megfogalmazódott, 2011 őszére pedig a konkrét, szakmai és politikai igény is megvolt. Ezután 2012 januárjában az ORFK vezetője letette a koncepciót Pintér Sándor belügyminiszter asztalára. Ekkor még messze volt a korrupciós botrány – idézte fel Kocsis Máté. Április 13-án az Országos Rendőr-főkapitányság éves értekezletén Pintér Sándor elmondta, hogy megvizsgálja és értékeli a szervezetek és a vezetők munkáját, majd június 28-án jóváhagyta a végrehajtási koncepciót, és megtörténtek a személyi egyeztetések - fogalmazott.
A teljes interjút ide kattintva olvashatja.