FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Fontos a kapcsolattartás a szórvány magyarsággal
A szórvány magyarsággal való folyamatos kapcsolattartás fontosságát hangsúlyozta Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár pénteken az MTI-nek nyilatkozva, a nyugati szórvány magyarság képviselőivel megtartott találkozóját követően.
Létrehozva: 2012. szeptember 7., 16:11

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős államtitkárságának vezetője a Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ) közgyűlésén vett részt az ausztriai Felsőpulyán (Oberpullendorf).
   
 "Nagyon fontos számunkra, hogy folyamatosan kapcsolatot tartsunk a nyugati szórvány magyarság ernyőszervezeteivel" - jelentette ki. Kiemelte az ernyőszervezetek szerepét abban, hogy becsatornázzák azokat a problémákat és élethelyzeteket, amelyekkel szembesülnek és amelyek a Kárpát-medencei magyarságéitól különbözőek.
    
A diaszpóra-képviselőkkel tartott találkozón a magyaroktatás kérdése merült fel a leghangsúlyosabban - mondta el Répás Zsuzsanna. Hangsúlyozta, hogy a hétvégi iskolákban folyó magyartanítás nagyon fontos a szórványban élő magyarok identitásának megőrzéséhez. "Keressük azokat a pontokat, ahol tud segíteni az anyaország" - tette hozzá. Mint kifejtette, nem csak anyagi támogatásról van szó, nagyon fontosnak látja azt is, hogy Magyarország figyelmet fordítson a szórványban élő magyarokra. Példaként említette a Balassi Intézetben idén nyáron rendezett konferenciát, ahol a külföldön dolgozó magyartanárok vitathatták meg közös problémáikat és módszertani tapasztalatcserére is alkalom nyílt. Kiemelte a tankönyvkiadás, kétnyelvű tankönyvek kiadásának segítését is.
    
A közgyűlés keretében áttekintették a Julianus Program állását is. A program célja felmérni a világban a diaszpóra-magyarsághoz köthető értékeket, mint az emlékművek, emléktáblák, magyar személyiségekről elnevezett közterek és a magyar közösségi házak. Mint hozzátette, a Magyar Diaszpóra Tanács novemberben megrendezésre kerülő második ülése is foglalkozik a programmal.
    
Az utóbbi 22 évben a kelleténél kisebb figyelem irányult a szórványban élő magyarokra, ezért határozta el a kormány a Diaszpóra Tanács létrehozását, amelyet a párbeszéd fő fórumává szeretnének tenni - mondta. Egy másik fórum a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT), ahová a diaszpóra is küld képviselőt - tette hozzá.