Szeptember 4-én kormányhatározat született a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal átalakításáról azzal a szándékkal, hogy az építészeti és régészeti hatósági engedélyeztetés folyamata felgyorsuljon. L. Simon László kulturális államtitkár a szakmai bírálatokra a Magyar Nemzetnek úgy reagált: „most mindenki úgy csinál, mintha az örökségvédelem tökéletes működött volna, holott az elmúlt húsz évben épített örökségünk állapota jobban romlott, mint a szocializmus évtizedei alatt”.
A kultúráért felelős államtitkár szerint a kormányzat tapasztalata az, hogy mind a régészeti feltárás, mind az épített örökség megóvása szempontjából a hatósági engedélyeztetési folyamat bonyolult, lassú, számos területen pedig a korrupció lehetőségét veti fel.
A korrupcióra több példát is mondott, íme egy: „Az örökségvédelmi hatóság ellenőrzést folytat: kimegy egy épülethez, amelynek egy részét nehéz szociális helyzetben lévők elhordták építőanyagnak, közli a tulajdonossal, állítsa helyre a műemléket, amihez helyreállítási terv kell. A határozat két hónap határidőt ad, amelyet, ha a tulajdonos nem tart be, akkor bírsággal sújtható, ami jelzálogként ráterhelhető az ingatlanra. Nem egy olyan esetről tudok, hogy ilyen ügyeknél a jegyzőkönyv lezárása után az ellenőr átnyújt egy névjegyet: egyébként a feleségem bt.-jével a helyreállítási tervet meg tudjuk oldani.”
Részletek a Magyar Nemzet szeptember 10-i, hétfői számában.