FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
A bankunió nem erősítheti fel a kétsebességes Európát!
Az Európai Unió helyzetéről és jövőjéről rendeztek vitát az EP mai strasbourgi plenáris ülésén. Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes európai parlamenti képviselő a vitában kijelentette: a bankunió tervezete nem megfelelő, hiszen az falat fog építeni a tagállamok köré, s ezáltal felerősíti a kétsebességes Európa kialakulását. Tabajdi Csaba mai, magyar kormánnyal szembeni kirohanásával kapcsolatban a néppárti politikus a vitát követően sajnálatát fejezte ki, hogy a magyar szocialisták a hazánk és az EU válságára választ adó megoldások keresése helyett pártpolitikai érdekektől vezérelve ismételten a magyar kormány lejáratásán dolgoznak.
Létrehozva: 2012. szeptember 12., 13:54 | Utoljára frissítve: 2012. szeptember 12., 14:00

"Az Unió jövőbeni léte és gazdasági prosperitása legújabban úgy tűnik, hogy a bankunióban látszik megvalósulni. A valóságban azonban egy olyan bankunióról van szó, amely tíz országot eleve kizár az érdemleges munkából. Bár ezen országok beléphetnek, de semmi előnyük nem lesz belőle, persze ha kinn maradnak, akkor viszont élvezhetik ennek teljes körű hátrányait. Egy egymással összekapcsolt világban nem lehet falat építeni, mondta Ön, de mi ez, ha nem fal?" - tette el kérdést José Manuel Barroso bizottsági elnökhöz Pelczné Dr. Gáll Ildikó.

A szerda délelőtti vita a gazdasági válságból való kilábalás és a munkahelyteremtés egyre súlyosbodó kérdésein túl a most formálódó európai bankfelügyeletről, annak mechanizmusairól, valamint a jövőben már nem csak a közös valuta értékállóságáért, de az egyes euróövezeti hitelintézetek rentabilitásáért és adósságainak koordinálásáért is felelős Európai Központi Bankra váró újabb feladatkörökről szólt.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó szerint a Bizottság ezen új tervek felvázolása során tévesen abból a feltételezésből indul ki, hogy három éve jól kezeli a válságot. A politikus szerint azonban nem ez a helyzet, a kép sokkal árnyaltabb. Európa úgy próbál átvergődni egy súlyos gazdasági válságon, hogy egymás után születnek a megszorító csomagok, a Szerződések rendjébe nem illő tervezetek, amelyek be nem tartása már szankciókkal és a kormányok számára még súlyosabb megszorításokkal fenyegetnek.

Az új európai bankfelügyeletben - mely a bankunió első lépése - az Európai Központi Bank már 2013. január 1-től átvenné a pénzügyi stabilitást érintő kérdéseket a nemzeti hatóságoktól, azonban szigorúan csak a valutaövezetben, mely további kérdéseket és aggályokat is felvethet.

Ehhez kapcsolódóan a fideszes gazdaságpolitikus kérdésében megfogalmazott aggályai is helytállónak bizonyulnak, ugyanis nemrégiben több valutaövezeten kívüli diplomata figyelmeztetett a bankunió, és így az alapjaiban egységesnek megálmodott európai bankfelügyelet veszélyeiről. Arra is felhívták a figyelmet, hogy milyen hátrányokkal járna, hogy a nem euró tagországok felügyelete kiszorulna ebből a most formálódó új európai rezsimből. Brüsszel javaslata csupán megfigyelői státuszt ajánlana a zónán kívüli tagállamoknak, melyek azon kívül, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) segítségét is csak nehezen tudnák igénybe venni - mivel nem tartoznak az egységes bankfelügyelet alá -, kockázatosabb régióvá válna a pénzügyi befektetők körében.

A mai vita során Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője ismételten kirohanást intézett a magyar kormány ellen, kiforgatva Orbán Viktor miniszterelnök úr hétfői parlamenti beszédében elhangzottakat. Pelczné Dr. Gáll Ildikó szerint sajnálatos, hogy a magyar szocialisták a hazánk és az EU válságára választ adó megoldások keresése helyett pártpolitikai érdekektől vezérelve ismételten a magyar kormány lejáratásán dolgoznak.

Háttér:

A Bizottság az egységes felügyeleti rendszer további részeként a napokban két javaslatot fogad el az Európai Bankfelügyelet (EBA) működési szabályzatáról, valamint egy egységes európai bankszanálási mechanizmusról és az ahhoz szorosan kapcsolódó közös betétgarancia-rendszerről.