FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Hazánknak kétségei vannak az EKB bankfelügyeleti hatáskörével kapcsolatban
Magyarországnak kétségei vannak az Európai Bizottság azon javaslatát illetően, hogy az Európai Központi Bankot (EKB) bankfelügyeleti hatáskörrel ruházzák fel az euróövezetben - mondta Győri Enikő európai uniós ügyekért felelős külügyminisztériumi államtitkár szerdán a Dow Jones hírügynökségnek.
Létrehozva: 2012. szeptember 13., 08:45

"A javaslat elfogadására vonatkozó döntésünk attól függ, hogy az új rendszerben a jogok és kötelezettségek azonosak lesznek-e. Első olvasásra úgy tűnik, hogy nem" - fogalmazott az interjúban az államtitkár.
    
"A problémánk az, hogy a bankfelügyelet elfogadása azt jelenti, azonnal eleget kell tenni valamennyi kötelezettségnek, miközben a jogok korlátozottak" - mondta Győri Enikő. Hozzátette: "a bankfelügyelet teljesen új rendszere igen erős befolyással van pénzintézeteinkre".
    
A hírügynökségi jelentés szerint Magyarország fő aggályai lehetnek, hogy a bankok szükség esetén nem kapnának támogatást az európai válságkezelési rendszerből, a már most is szűkösen rendelkezésre álló pénzforrások még inkább elapadnának, illetve a helyiek betéteiket inkább euróövezeti bankokba vinnék.
    
Az interjúban Győri Enikő elmondta: az EU-pénzügyminiszterek e hét végén Cipruson tartandó informális találkozóján Magyarország összehangolja álláspontját Csehországgal és Lengyelországgal, illetve az euróövezeten kívüli más országokkal, mielőtt még megtörténne a bizottsági javaslat első hivatalos vitája. "Ez nem Magyarország-specifikus kérdés, hanem az euróövezeten kívüli országoké" - fogalmazott az államtitkár. Győri Enikő szerint Magyarország várhatóan az Európai Tanács soron következő, októberi ülése előtt fog dönteni a javaslatról.
    
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az egységes felügyeleti mechanizmust már 2013. január elsején vezessék be. Az új mechanizmus zökkenőmentes elindításához a tervek szerint fokozatos bevezetési időszakot alkalmaznának, amely 2014. január elsején zárulna. Az első lépcsőben különösen azok a hitelintézetek kerülnének bele ebbe a mechanizmusba, amelyek közfinanszírozást kaptak vagy igényeltek. A jövő év július elsejétől az összes "rendszerszintű jelentőségű" bankot, majd az esztendő végéig az összes euróövezeti bankot az EKB felügyelete alá helyeznék.