fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"A szövetségkötések versenye zajlik"
2012. szeptember 14., 08:35
Két amerikai multinacionális cég jelenti be még az ősszel, hogy bővíti magyarországi kapacitásait – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár. A lap megtudta, hogy október elején Orbán–Merkel-találkozó lesz Berlinben, ahol a kohéziós támogatásokról is egyeztetnek. Szijjártó Péter beszélt az Azerbajdzsán és hazánk között lévő gazdasági kapcsolatokról is és arról, milyennek látják Magyarországot a külföldi nagyvállalatok.

– Júniusban nevezte ki a miniszterelnök külügyi és külgazdasági államtitkárnak, ami egy újonnan létrehozott pozíció. Mi indokolta egy ilyen hivatal létrejöttét?

– Két oka volt annak, hogy a miniszterelnök mellett munkába állt egy külügyi és külgazdasági államtitkár. Az egyik a keleti nyitás politikája, amely hazánk stratégiai érdeke. A másik pedig az, hogy a magyar gazdaság szempontjából meghatározó jelentősége van a nálunk működő nagy, külföldi tulajdonú vállalatok teljesítményének. Ezért fontos, hogy ezen vállalatok ügyeit az állam gyorsan, rugalmasan és hatékonyan kezelje. Az esetek döntő többségében több minisztérium és intézmény összehangolt munkájára van szükség, a mi feladatunk pedig a tárcák közötti együttműködés biztosítása. Közben természetesen mi készítjük elő a miniszterelnök külföldi útjait és nemzetközi tárgyalásait.

– A múlt héten Berlinben járt. Eszerint hamarosan Orbán–Merkel-találkozó lesz?

– Október elején Orbán Viktor miniszterelnök munkalátogatásra utazik a német fővárosba, ahol fogadja őt Angela Merkel kancellár. A megbeszélésen szó lesz a gazdasági együttműködésről, a stratégiai kapcsolatok szorosabbra fűzéséről és az Európai Unió előtt álló legnagyobb kihívásokról. Az év végén lezárul a következő hétéves uniós ciklus, a 2014–2020-as költségvetés megtárgyalása, amely sok vitára ad még okot. A jelenlegi előterjesztés a kohéziós források csökkentésével számol, holott a kohéziós politika az egyetlen olyan eszköze az EU-nak, amely bizonyítottan gazdasági növekedést tud előidézni. A jelenlegi állás szerint az Európai Bizottság javaslatára a kohéziós támogatások 27 százalékát veszti el hazánk, ami azt jelenti, hogy a 2007–2013 között igényelhető 25 milliárd euró helyett 2014-től csak 18 milliárd eurónyi támogatás fog a rendelkezésünkre állni. Ennek megakadályozásán keményen dolgozunk, minden bizonynyal erről is szó lesz a találkozón.

A teljes interjút a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.

(mno-fidesz.hu)