FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Kósa: Szélesre kívánjuk tárni a demokrácia kapuját + videó
A Fidesz javaslata szerint a megszűnő ajánlószelvények helyett a jövőben kétszáz aláírást kell majd összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez - közölte Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke hétfőn az M1 Az este című műsorában, amelyben kijelentette azt is: a parlamenti választás után is lesz lehetőség a feliratkozásra. A fideszes politikus az M1 Ma reggel című műsorában arról beszélt, hogy a kopogtatócédulák rendszere nem védte meg a magyar politikai életet, a parlamentet a "paprikajancsiktól" az elmúlt húsz évben. Kósa Lajos a TV2 Mokka című műsorában elmondta, még inkább kiszélesítik a választás lehetőségeit, hiszen a korábbi magas küszöböt, amit a kisebb pártok nem tudtak átlépni, most eltörlik.
Létrehozva: 2012. szeptember 18., 08:12 | Utoljára frissítve: 2012. szeptember 18., 11:18

A politikus a műsorban azt mondta, szélesre kívánják tárni a demokrácia kapuját, ezért azt javasolják, hogy a megszűnő ajánlószelvények helyett kétszáz feliratkozó választópolgár aláírását legyen szükséges összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez. A tervek szerint többes jelölésre is lenne lehetőség, azaz egy választópolgár - ha előzetesen feliratkozott a szavazásra - akár két-három jelöltet is támogathatna. Az aláírásokat a helyi választási irodák ellenőriznék.

Kósa Lajos arról is beszélt, hogy az előzetes feliratkozás lehetősége az adott választás előtt tizenöt nappal zárul majd le, de a szavazás után újra megnyílik. Így ha 2014-ben - amikor mindhárom voksolás egy évre esik - egy választópolgár, aki az országgyűlési választásra nem regisztrált, de az azt követő európai parlamenti (EP) vagy az önkormányzati szavazáson szeretne részt venni, az feliratkozhat majd azokra később is, aki pedig már egyszer regisztrált, annak nem kell ezt még egyszer megtennie - részletezte a politikus az új választási eljárási törvény tervezetét, amelyet várhatóan kedden terjeszt a Fidesz a Ház elé. A kormánypárt ügyvezető alelnöke megerősítette, hogy a kampánycsend megszűnik.

Az ajánlószelvények nem védték meg a politikát a paprikajancsiktól

A kopogtatócédulák rendszere nem védte meg a magyar politikai életet, a parlamentet a "paprikajancsiktól" az elmúlt húsz évben - állt ki Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke az ajánlószelvények megszüntetése mellett az M1 Ma reggel című műsorában, kedden. A kormánypárti politikus arra a riporteri felvetésre, hogy nem válik-e a politikai mezőny egyfajta bolhacirkusszá attól, hogy a jelöltté váláshoz nem lesz szükség ajánlószelvények összegyűjtésére, azzal a kérdéssel válaszolt: vajon tényleg megvédte a politikát vagy a parlamentet ez a szűrő attól, "hogy nyilvánvaló paprikajancsik, bohócok, kalandorok, haszonlesők, megélhetési emberek kerüljenek tömegével a parlamentbe?". "Gondoljunk csak Torgyán Józsefre, vagy néhány olyan figurára, akit mindenki ismer" - folytatta Kósa Lajos, saját felvetésére nemmel válaszolva.
   
Az alelnök hétfőn, szintén az M1-en beszélt arról, hogy a Fidesz javaslata szerint a megszűnő ajánlószelvények helyett a jövőben kétszáz aláírást kell majd összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez.

„Ez egy megnyíló lehetőség”

Kósa Lajos az önkéntes választási feliratkozás kapcsán úgy fogalmazott, „ez egy megnyíló lehetőség”, semmilyen következménnyel nem jár, ha valaki regisztrál és nem megy el szavazni, így ilyen értelemben csupán annyit kérnek az állampolgároktól, a négy év alatt egyszer iratkozzanak fel.

A Fidesz ügyvezető alelnöke kitért rá, nyolcmillió választóból három millió sosem ment el szavazni, tehát valószínűleg ezek a személyek regisztrálni sem fognak. A kezdeményezés kapcsán aláhúzta, szerettek volna bevonni újabb választócsoportokat a szavazásba és ezt csak a feliratkozással tudták megtenni. Kifejtette, azok a magyar kettősállampolgárok, akik sosem laktak Magyarországon, nem szerepelhetnek a választói névjegyzékben, viszont a feliratkozás lévén nem lesznek kizárva a választásból. Kósa hozzátette, az ellenzéket, főleg a szocialistákat mindez nem érdekli, hiszen ők akkor is „kizárták ezeket az embereket a nemzetből”, mikor leszavazták a kettős állampolgárság intézményét.

Azzal, hogy nem lesz szükség ajánlószelvényekre, a kormánypárti politikus szerint még inkább kiszélesítik a választás lehetőségeit, hiszen a korábbi magas küszöböt, amit a kisebb pártok nem tudtak átlépni, most eltörlik. Mindenki jelölt lehet, aki kétszáz olyan választótól szerez támogató aláírást, akik egyébként már feliratkoztak a választásra.