Zala megyében az elmúlt három év augusztusában hasonló mértékben (0,4-0,9 százalék közötti arányban) csökkent a munkanélküliek száma. Az idén augusztusban a gazdaságilag aktív népesség 10,4 százaléka volt nyilvántartott álláskereső Zalában. A munkanélküliségi ráta Letenye térségében volt legmagasabb, mintegy 13,8 százalék, míg a legalacsonyabb, 7 százalékos volt a mutató Lenti környékén. A nyár utolsó hónapjában közel 1700-an veszítették el az állásukat, közülük közel 400-an korábban segéd-, vagy alkalmi munkásként dolgoztak. A hónap során 1800-an kerültek ki a regisztrációs rendszerből. A kilépők közül 1040 ember tudott elhelyezkedni; közülük 350 támogatott foglalkoztatás keretében, míg 700 álláskereső az elsődleges munkaerőpiacon talált munkát.
Augusztusban a munkáltatók 830 új - fele-fele arányban támogatott illetve nem támogatott - álláshelyet jelentettek be. Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a közigazgatásban volt a legmagasabb a kereslet. (A 240 fős munkaerőigény a közfoglalkoztatás kapcsolódott.) Legnagyobb számban segéd-, vagy alkalmi munkásokat kerestek a munkaadók, ebben a munkakörben mintegy 300 munkanélküli számára ajánlottak állást. Az elmúlt évekhez hasonlóan a nyár utolsó hónapjában az idén is nőtt a megyében a pályakezdő álláskeresők száma. Augusztusban 1400 fiatalt tartottak nyilván a kirendeltségeken, közel félszázzal többet, mint júliusban. Június óta mintegy 500 újonnan végzett pályakezdő regisztráltatta magát a munkaügyi szervezetnél, 200-zal több, mint az elmúlt év hasonló időszakában.
Az év első nyolc hónapjában összesen 12 300 álláskereső helyezkedett el Zala megyében, közülük 5,5 ezren támogatott munkakörben. A Start munka decentralizált és központi kerete terhére közel 1,5 milliárd forintot fordítottak közfoglalkoztatásra. A négy hátrányos helyzetű (pacsai, letenyei, zalaszentgróti, zalakarosi) zalai kistérségben megkezdődött a start munkaprogramok előtervezése. Mintegy 90 települési önkormányzat és egy közhasznú nonprofit kft. összesen 220 projektelképzelést fogalmazott meg. Az önkormányzatok többsége a mezőgazdasági földutak, illetve a közúthálózat karbantartására kívánja benyújtani a pályázatát, melynek során közel 1200 álláskereső juthat összesen 1,5 milliárd forintot meghaladó támogatási összeghez.
Vas megyében több mint tíz százalékkal csökkent az álláskeresők száma tavaly óta
Az elmúlt év augusztusához képest 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent az álláskeresők száma Vas megyében - közölte a Vas Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja. A megye valamennyi térségében kevesebb munkanélkülit tartottak nyilván, mint egy évvel korábban. A csökkenés mértéke a Szombathelyi térségben volt a legkisebb, itt nem érte el az 5 százalékot, míg a sárvári kirendeltségen megközelítette a 20 százalékot. Augusztusban 7224 álláskeresőt regisztráltak a kirendeltségeken; a gazdaságilag aktív népesség 6,1 százaléka volt munka nélkül, míg egy évvel korábban a munkanélküliségi ráta elérte a 7 százalékot. Körmend vonzáskörzetében volt a legalacsonyabb, 5,2 százalék, míg Vasvár térségében elérte 10,6 százalékot. Augusztusban 1010 álláskereső regisztráltatta magát a kirendeltségeken; közel 80 százalékuk a munkaviszonya elvesztését követően vált álláskeresővé, 212-en pedig pályakezdők.
A hónap során ezer álláskereső került ki a nyilvántartásból. Közel 50 százalékuk tudott elhelyezkedni, mintegy 16,6 százalékuk a rövid idejű munkavégzés, közfoglalkoztatás miatt került ki a regisztrációból, 25 százalékukat pedig az együttműködés hiánya miatt törölték a rendszerből. Augusztusban 616 üres állást jeleztek a kirendeltségeken. A legtöbb munkalehetőséget Szombathely térségében jelentették be a munkáltatók, a legkevesebb üres állást pedig a szentgotthárdi kirendeltségen regisztrálták.
A nyár utolsó hónapjában az álláskeresők 38,5 százaléka részesült álláskeresési vagy szociális ellátásban. Az elmúlt év azonos időszakához képest közel 64 százalékkal (2080 fővel) mérséklődött az álláskeresési ellátásra jogosultak száma. Tavaly óta 867 fővel, mintegy 24 százalékkal nőtt a pénzbeli ellátásban nem részesülők száma, ugyanakkor 348-cal többen voltak jogosultak szociális ellátásra. A regisztrált álláskeresők több mint 23 százaléka legalább 1 éve munkanélküli. A tartós munkanélküliek 38 százaléka alacsony iskolai végzettségű, 25 százaléka 50 év feletti. Közel 30 százalékuk részesül szociális juttatásban.
A regisztrált álláskeresők 13,3 százaléka pályakezdő álláskereső Vas megyében. Augusztusban 962 fiatalt tartottal nyilván a kirendeltségeken. Háromtizedük szakképzettség nélkül szeretett volna munkát vállalni, a szakképzettek közül legnagyobb számban bolti eladók, bútorasztalosok, pék-, illetve édesipari termékgyártók, pincérek, szakácsok, fodrászok kerestek munkát. A pályakezdő fiatal álláskeresők elhelyezkedési esélyét növeli a szeptember elején Első munkahely garancia címmel indított munkaerő-piaci program, amely biztosítja számukra az első munkahelyet, ahol munkatapasztalatot szerezhetnek.