A kereszténydemokrata politika általában konzervatív felfogással párosul, de míg előbbiben nagyobb hangsúlyt kap a szociális érzékenység, utóbbi a hagyományok tiszteletére és a megfontolt változtatás szándékára épül – mutatott rá Gulyás Gergely. Kifejtette: ha valaki önmagát keresztyénnek vallva vesz részt a politikában, akkor a legjobb, ha erről öncélúan soha nem nyilatkozik, mert ennek mindennapi munkájából, másokhoz és az ügyekhez való személyes viszonyulásából kell kiderülnie.
Magyarország a 90-es években a privatizáció elindításakor és a kapitalizmus kezdeti feltételeinek kialakításakor túlzásokba esett és olyan mértékben és területekre engedte be a külföldi világcégeket, ami teljesen indokolatlan volt – emlékeztetett a fideszes politikus. Ennek kapcsán kiemelte: a közszolgáltatások magánosítása egyértelműen ebbe a körbe tartozik, de a mezőgazdaság és különösen az élelmiszerpiac területéről is szép számmal lehetne példákat hozni.
A munkahelyek többségét a kis- és középvállalkozói szektor biztosítja
Hangsúlyozta, hogy ennek sok ezer magyar vállalkozás itta meg a levét. Viszont az is igaz, hogy az erre adott társadalmi elutasítás legtöbbször általánosít, ezért túlzó, sőt, egyes esetekben káros is, mert ezek a cégek jelentősen hozzájárulnak a magyar gazdaság teljesítményéhez – tette hozzá. Azzal azonban a külföldi tőkebefektetés nélkülözhetetlensége mellett is tisztában kell lenni, hogy a munkahelyek többségét a kis- és középvállalkozói szektor biztosítja – mutatott rá. A következő másfél év kulcsfontosságú gazdaságpolitikai kérdése, hogy ők az eddigieknél nagyobb mértékben juthassanak uniós fejlesztési pénzekhez – húzta alá.
Nincs szankciója a szavazás elmulasztásának
Arra a felvetésre, hogy mi értelme lesz a regisztrációnak, hogyha az a választások előtt két héttel zárul csak le, úgy reagált: az alapelv az volt, hogy a regisztráció csak olyan módon vezethető be, ami megfelel az európai gyakorlatnak. Mivel a Velencei Bizottságnak az a töretlen gyakorlata, hogy a választások előtti 15. napon lezáruló regisztrációt jogszerűnek fogadja el, egyéb érdemi alternatíva nem kínálkozott. Ezzel összefüggésben kijelentette: az elvárás egy szavazókorú állampolgártól nem az, hogy a választásokat megelőző 15. napig eldöntse, kire szavaz, hanem az, hogy tudja, részt fog venni a választáson. Miután pedig a regisztrált szavazó esetében szankciója nincs a szavazás elmulasztásának, ezért az a vád sem valós, hogy aki feliratkozott, annak „el kell mennie” – tette hozzá Gulyás Gergely.
A teljes interjút a kerdem.blog.hu-n olvashatja.