Dr. Juhász Imre, Hahn-Seidl Alida és Bagó Zoltán, a petíció benyújtói az ülésen bemutatták a petíció tartalmát, valamint kifejtették benyújtásának okát. A bemutatást követő vita során a résztvevők jelentős többsége - köztük több magyar képviselő is kiállt a petíció napirenden tartása mellett. A képviselők egyetértettek abban, hogy miután ezen diszkriminatív dekrétumok egy EU tagállam élő jogrendszerét képezik, sértik az Európai Alapjogi Charta és a Lisszaboni szerződés rendelkezéseit.
Az ülésen felszólaló Hankiss Ágnes fideszes EP-képviselő kifejtette, hogy értetlenül áll a Bizottság képviselőjének véleménye előtt, amely a Benes-dekrétumok ügyét amolyan "idejétmúlt" és tényleges következménnyel nem bíró ügyként kezeli. Feltette a kérdést a Bizottságnak, hogy ha ad absurdum egy uniós tagállam akárcsak jelképesen is érvényben hagyná a nürnbergi törvényeket, vajon a Bizottságnak akkor is ugyanez volna-e a véleménye. A néppárti képviselő ezért örvendetesnek tartaná, ha az Európai Bizottság tisztelt képviselői minden népet vagy nemzetet ért jogos sérelemre ugyanazzal az érzékenységgel tekintenének!
Bagó Zoltán hangsúlyozta: "sikerült elérnünk, hogy a szakbizottság nem fogadta el az Európai Bizottság jogi szolgálatának véleményét, hanem nyitva hagyta a petíciót". A petíció sikere tehát abban áll, hogy a szakbizottság nyitva hagyta azt, így napirenden marad a Benes-dekrétumok kérdése. "A bizottság felszólítja továbbá Szlovákiát, hogy hivatalosan nyilatkozzon a dekrétumok hatályosságát és érvényességét illetően, valamint hivatalos meghallgatást fog rendezni a szlovák kormány képviselőinek részvételével" - mondta Bagó Zoltán, aki ezen felül szeretné elérni azt, hogy a szakbizottság egy tényfeltáró vizsgálóbizottságot küldjön Pozsonyba.