A mögöttünk hagyott két és fél év után azok a vádak, hogy valami nem jogállami, nem demokratikus, azok semmi más nem jelentenek, minthogy a baloldali ellenzéki pártok nem tudnak maradéktalanul azonosulni egy javaslattal – jelentette ki Gulyás Gergely. A fideszes országgyűlési képviselő az előzetes regisztrációról szólva elmondta, Európa számos országában létezik ez a gyakorlat, és hazánkban - a mostani rendszerhez képest – ez annyi változást jelentene, hogy a választói névjegyzéket nem az állam, hanem maguk a választópolgárok állítják össze.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a regisztrációra még az ellenzéki pártok szerint is szükség van két esetben, és üdvös egy esetben. Az egyik, ahol feltétlenül szükség van rá, az a határon túli magyar választópolgárok ügye, akik 2014-től kezdve szavazhatnak, a másik ilyen pedig a nemzetiségi listákra szavazó választópolgárok csoportja. Szintén üdvös azokban az esetekben, amikor valakinek van magyarországi lakóhelye, de tartósan külföldön tartózkodik – sorolta Gulyás.
A politikus szólt a választókerületi beosztásról is, szavai szerint voltak 25 ezres és 75 ezres választókörzetek is. Csepelen ugyanannyi választópolgár két mandátumról döntött, mint a II. kerületben egy, mert 1989-ben még az utolsó kommunista kormány döntött a választókerületi beosztásról – jegyezte meg.
Ezek után, most létrejön egy olyan rendszer, ahol a Velencei Bizottság szigorú ajánlásainak megfelelően a legnagyobb különbség az 15 százalék két szavazókör között a 300 helyett, és utána mi kapjuk azokat a vádakat, hogy alkotmányos alapjogot sért az új választójogi rendszer – fejtette ki az ellenzéki kritikákra reagálva.
Cikk: | "Alapelv, hogy a regisztráció megfeleljen az európai gyakorlatnak" |
Cikk: | A Ház előtt a választási eljárási törvényjavaslat |
Cikk: | Lázár: Jövő szeptember 1-jén indul a választási feliratkozás |