A budapestiek életét alapvetően befolyásoló lokális közlekedési fejlesztések terén jó együttműködés alakult ki a Főváros és Csepel között, melynek eredményeként a Fővárosi Önkormányzat, Csepel Önkormányzata és a BKK új közlekedési fejlesztéseket jelentett be, melyek idén ősztől szolgálják a csepeli emberek könnyebb közlekedését.
Új útvonalon közlekedik a 71-es autóbusz
Szeptember 24-én, hétfőn üzemkezdettől Csepel Önkormányzata kezdeményezésére, az egészségügyi intézmények és a bevásárlóhelyek kedvezőbb elérhetősége érdekében módosított útvonalon és megállóhelyek érintésével közlekedik a 71-es autóbusz.
A járat szeptember 24-étől Csepel, Horgásztanya irányában a Szent Imre tér H-tól a Táncsics Mihály utcáig változatlan útvonalon közlekedik, innen a Táncsics Mihály utca – Széchenyi István utca – Kolozsvári utca – Katona József utca útvonalon, majd innen ismét jelenlegi vonalvezetése szerint halad. Az autóbuszra szeptember 24-étől a következő megállóhelyeken lehet felszállni:
Csepel, Szent Imre tér H: a jelenlegi megálló
Károli Gáspár utca: a jelenlegi megálló
Deák tér: a jelenlegi Karácsony Sándor utca megállóhely új elnevezése
Görgey Artúr tér: a Táncsics Mihály utcában 2005-ig Széchenyi István utca néven szereplő megállóhely ismételt üzembe helyezésével
Bajcsy-Zsilinszky út: a 151-es autóbusz megállóhelye
Görögkatolikus templom: új megállóhely a Kolozsvári utcában, a templom mellett
Katona József utca: a jelenlegi Kolozsvári utca nevű megállóhely új elnevezése
A 71-es busz a Komáromi utca megállótól jelenlegi megállóhelyei mentén közlekedik tovább a Csepel, Horgásztanya végállomásig.
A járat szeptember 24-étől Csepel, Szent Imre tér H irányában a Csepel, Horgásztanya végállomástól a Katona József utca megállóig változatlan útvonalon halad, innen a Kolozsvári utca – Széchenyi István utca – Táncsics Mihály utca útvonalon, majd tovább ismét az eredeti vonalvezetése szerint. Az autóbuszra szeptember 24-étől a következő megállóhelyeken lehet felszállni:
Csepel, Horgásztanyától a Komáromi utca megállóig változatlan a megállóhely-lista, majd:
Kolozsvári utca: a Kolozsvári utcába történő befordulást követően, az ismét üzembe helyezett, korábban üzemelő megállóhelyen
Görögkatolikus templom: új megállóhely a Kolozsvári utcában, a József Attila utcát követően
Bajcsy-Zsilinszky út: a 151-es busz megállóhelye a Széchenyi István utcában
Görgey Artúr tér: a Széchenyi István utcában 2005-ig Táncsics Mihály utca néven szereplő megállóhely ismételt üzembe helyezésével
Deák tér: a Táncsics Mihály utcában 2005-ig Katona József utca néven szereplő megállóhely ismételt üzembe helyezésével
A 71-es busz a Kossuth Lajos utca megállótól jelenlegi megállóhelyei érintésével közlekedik tovább Csepel, Szent Imre tér H végállomásig.
Az új útvonal és megállóhelyek kijelölésével mindkét irányban megszűnik az autóbusz-forgalom a Katona József utca Táncsics Mihály utca és Kolozsvári utca közötti szakaszán, az itt elhelyezkedő megállók helyett a továbbiakban a 71-es buszokra a keresztező utcákban újra üzembe helyezett megállókban lehet felszállni. A változás keretében, szintén Csepel Önkormányzatának kérésére, a Kolozsvár utcai, a templom mellett elhelyezett megállóhelyek nevét Görögkatolikus templomra neveztük át.
A közösségi közlekedés előnyben részesítése érdekében a Kolozsvári utcában a Katona J. u. – Széchenyi I. u. közötti szakaszon megszűnt a jobbkéz-szabály, ezért a Kolozsvári utcán közlekedő járműveknek – így a 71-es busznak is – elsőbbségük van az útkereszteződésekben.
Sűrűbben közlekedik október közepétől a H7-es hév
A Csepelen lakók közlekedésének megkönnyítése érdekében Németh Szilárd, Csepel polgármestere kezdeményezte a H7-es hév járatainak sűrítését is. Jelenleg a szerelvények a kora reggeli és a késő esti időszakokban 20 percenként közlekednek, azonban tekintettel arra, hogy a hév az egyedüli kapcsolatot jelenti Budapest központja és egy teljes budapesti kerület között, így a járatsűrűség növelése indokolt, a javaslatot a BKK szakemberei is támogatták.
A bevezetendő új menetrendben jelentősen lecsökkentjük a 10 percnél ritkább követési idejű időszakok hosszát. Néhány kora hajnali és késő esti indulástól eltekintve a hév szerelvények egyetlen napszakban sem fognak 10 percnél ritkábban közlekedni. Ez azt jelenti, hogy:
- munkanapokon délután ütemes indulási időközökkel, 7-8 percenként járnak a vonatok, oly módon, hogy az eddiginél hosszabb időszakban biztosítjuk a 7-8 perces követést, tehát a délutáni csúcsidei sűrítés előbb kezdődik és később fejeződik majd be,
- a reggeli csúcsidőszakban hosszabb ideig biztosítjuk a 6 perces közlekedést, valamint a csúcsidőszak után sűrűbben, 7-8 percenként indulnak a hév szerelvények,
- a vonatok minden este a Boráros tértől 23:21-ig 20 helyett 10 percenként közlekednek majd,
- Csepel felől szombati napokon már 4:37-től, vasárnaponként 6:37-től 10 percenként indulnak a szerelvények,
- szombaton délutánonként és vasárnap egész nap 15 helyett 10 percenként közlekednek majd a H7 vonatai,
- változik a Szabadkikötő megállóhely elérésének lehetősége, a reggeli és az esti időszakokban a vonatok egy része a megállóhelyen nem áll meg, így biztosítjuk a csepeli utasaink utazási idejének csökkentését.
Az új menetrend kialakításánál lényeges szempont volt, hogy továbbra is biztosítsuk a H7-es hév csepeli buszokkal történő hangolt közlekedését, így az új hév menetrendek bevezetésével a csepeli autóbuszok menetrendjei is módosulni fognak. A menetrendek jelenleg kidolgozás alatt állnak, pontosabb tájékoztatást később fogunk adni. A buszmenetrendek módosítása azt jelenti, hogy hétvégén napközben a 148-as, 151-es és 159-es autóbuszok is sűrűbben, 15 helyett 10 percenként követik majd egymást. A többi viszonylat esetén az indulási időpontok változnak majd, a H7-es hév új menetrendi struktúrájához igazodva. Az új csepeli hév- és buszmenetrendet 2012. október 15-től vezetjük be.
Új gyalogos-átkelőhely a Táncsics Mihály utca 106. előtt
Csepel Önkormányzata és a BKK együttműködésében, kerületi beruházásban új, középszigetes kialakítású, kijelölt gyalogos-átkelőhely valósult meg a XXI. kerület Táncsics Mihály utca – Görgey Artúr tér csomópontban, a gyermekorvosi rendelő közvetlen közelében. A gyalogos-átkelőhely létesítése a forgalombiztonságot szolgáló átalakítás, hiszen a gyermekorvosi rendelő és az út túloldalán található rendelőintézet, gyógyszertár, új autóbusz-megálló, valamint a parkolóhelyek között teremt biztonságos átkelési lehetőséget. A középszigetes kialakításnak köszönhetően az átkelni szándékozó gyalogosoknak egyszerre csak egy közúti irány forgalmát kell figyelniük, és az átkelés során az egyébként 9 méter széles út helyett csupán 3,5 métert kell az úttesten megtenniük egy-egy úttestre lelépés után. A gyalogos átkelőhely létesítése során a vakokra és a gyengén látókra való tekintettel mind az átkelőhely előtt, mind pedig a középszigeten taktilis jelzések kerültek elhelyezésre, amelyek segítik közlekedésüket.