FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Felzárkóztató program indul az oroszlányi Német- és Nyíres-dűlőben
|
|
Az oroszlányi önkormányzat 138 millió forintos pályázati támogatást nyert el a település külterületén lévő Német- és Nyíres-dűlőben élők szociális ellátásának fejlesztésére, a terület felzárkóztatására - mondta el a város polgármestere hétfőn az MTI-nek. |
|
Létrehozva: 2012. október 1., 14:59 | Utoljára frissítve: 2012. október 1., 15:11 |
Takács Károly (Fidesz) hozzátette: az önkormányzat egy ingatlant vásárolt a dűlőkben, ezt szolgáltatóházzá alakítják át. Ezzel a segítséget házhoz vihetik azoknak az embereknek, akiknek nehézséget okoz bejutni a városba. A vezetékes ivóvizet szeretnék még a fagy beállta előtt bevezetni az ingatlanba, így a téli hónapokban biztosítható a telepen élők számára a tisztálkodás és a melegedés lehetősége.
Mátics Katalin, az oroszlányi önkormányzati szociális szolgálat vezetőjének tájékoztatása szerint a Német- és a Nyíres-dűlőben 340 ember lakik hétvégi házakban állandó jelleggel, közülük 130 iskoláskorú fiatal. Korábban Oroszlány központjában több, leromlott állapotú bérlakást lebontottak, az ott élők a dűlőkben vásároltak vagy béreltek olyan ingatlanokat, amelyek nem lakóháznak épültek.
A lakók 90 százaléka a létminimum alatt él, 40 százaléka adósságterhekkel küzd. Végzettségük a legtöbbször nyolc általános iskolai osztály, egyharmaduk dolgozik rendszeresen. A projekt előkészítéseként kérdőíves és mélyinterjús módszerrel felmérték az ott élők igényeit, majd összeállították a felzárkóztató programot, amelyben szociális munka, oktatás és képzés, valamint egészségvédelmi elemek hangsúllyal szerepelnek.
A szolgáltatóházban a klasszikus értelemben vett szociális munkán túl a mindennapi életvezetéshez, a beilleszkedés elősegítéséhez, a munka világába történő visszajutáshoz, a gyermekek iskolai hátrányainak leküzdéséhez nyújtanak segítséget. A szakemberek a legfontosabbnak azt tekintik, hogy folyamatosan jelen legyenek a területen - mondta el Mátics Katalin.
A programban a felnőttek olyan ismereteket sajátíthatnak el, amelyekkel javíthatják életkörülményeiket; a férfiak például kőműves képzést kaphatnak, a nőket a háztáji termelésre oktatják. A szakemberek hosszú távú elvárása, hogy a megszerzett ismeretek és tapasztalatok következményeként a területen élők olyan közösséget alkossanak, amely képes önmaga képviseletére, önszerveződésre, például egy szociális szövetkezet alakítására és működtetésére, megfelelő támogatás mellett.