A bizottság képviselői ezt megelőzően tájékoztatót hallgattak meg a Székelyföldi Legendáriumról. A 2008-ban indult kezdeményezés célja a székelyföldi mondák és legendák felélesztése, visszagyökereztetése a köztudatba. Ennek jegyében monda- és legendatérkép, mesekönyv, valamint pedagógusoknak szóló oktatófüzet készült - közölte Fazakas Szabolcs, a Legendárium alapítója.
Elmondása szerint eddig kilencezer könyvet osztottak szét, és a 155 mondát tartalmazó mesekönyv mellett a mára önfenntartóvá vált program részeként turistáknak legendáriumnapokat szerveznek, ahol a helyiek mesélik el a legendákat és mondákat. A program keretében közel 40 ezer gyermekhez és fiatalhoz szeretnénk eljuttatni a térképet és a könyvet. Beszámolt arról is, hogy terveik szerint karácsonyra elkészül az első székelyföldi rajzfilm is. Potápi Árpád (Fidesz) a program Határtalanul! tanulmányi kirándulásokhoz kapcsolását javasolta, és jelezte ezt tolmácsolják a programot koordináló Bethlen Gábor Alapnak is.
A kezdeményezés sokat segíthet a magyarság és a székelytudat kialakításában
Szili Katalin (független), a testület alelnöke úgy fogalmazott: a kezdeményezés sokat segíthet a magyarság és a székelytudat kialakításában, megerősítésében. Felvetette, hogy jó lenne a kezdeményezésből mozgalmat teremteni és hasonló legendáriumot kiadni a Felvidékről, Kárpátaljáról, vagy a Vajdaságról.
A Bethlen Gábor Alapkezelő korábbi tájékoztatása szerint idén húsz százalékkal nőtt az érdeklődés a Határtalanul! tanulmányi kirándulási program iránt, a legkedveltebb úti cél továbbra is Erdély. Az idén 435 millió forint pályázati pénzből várhatóan 400 általános és középiskola tizenötezer diákja vehet részt külhoni magyar területekre szervezett tanulmányi kirándulásain.
Cikk: | Nyilvános a Határtalanul! program nyerteseinek listája |
Cikk: | Gimnáziumok is pályázhatnak a Határtalanul! programra |
Cikk: | Bethlen Gábor Alapkezelő és a Határtalanul! program: új pályázati kiírások |