Martonyi: Globális együttműködésre van szükség
|
Martonyi János külügyminiszter szerint a kibertér globális, ezért az ezzel kapcsolatban felmerülő problémákra is globális együttműködéssel kell megoldást találni. |
Létrehozva: 2012. október 4., 09:51 | Utoljára frissítve: 2012. október 4., 11:51 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A Külügyminisztérium által rendezett kétnapos konferencián - amelyen az internet biztonságáról, a számítógépes bűnözésről is tanácskoznak - a tárcavezető kiemelte, hogy a kihívások kezelésében a kormányoknak a civil szervezetek és a vállalatok, a gazdasági szektor segítségét, szakértelmét is igénybe kell venniük.
Martonyi János a konferencia megnyitóján azt mondta, az internet átalakítja a világot, az emberek mindennapi életét, segíti a hozzáférést a tudáshoz, az eszmecserét és az innovációt. Az előnyök mellett azonban fenyegetések is megjelennek, és ezekre megoldást kell találni, hogy teljes mértékben kihasználhassák a kiberteret - tette hozzá.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
A tanácskozás mottója: bizalommal és biztonsággal a szabadságért és fejlődésért - idézte fel. Kiemelte: az első ilyen jellegű tanácskozás, a tavalyi londoni konferencia után Budapesten politikai vezetők, nagyvállalatok és civil szervezetek képviselői gyűltek össze, hogy a kibertérrel kapcsolatos legfontosabb és legnehezebb kérdéseket megvitassák meg.
William Hague: A kiberbűnözés minden országot érinthet, össze kell fogniuk a megoldásért
William Hague brit külügyminiszter a megnyitón arról beszélt, hogy nemzetközi konszenzusra van szükség a kibertér jövőjének alakításában, ami sürgős és megkerülhetetlen feladat. Ez nem egy új szerződés megkötését jelenti, hanem bizonyos alapelvek elfogadását - fogalmazott, példaként említve a sokszínűség tolerálását, a magánszféra védelmét és az együttműködést a kiberbűnözés elleni harcban.
Azt mondta, azért is elengedhetetlen az országok közötti konszenzus megteremtése, mert a szervezett kiberbűnözés hatalmas fenyegetést jelent, hiszen sosem volt olyan könnyű dolguk a számítógépes bűncselekmények elkövetőinek, mint manapság. Gyakoriak a jól szervezett számítógépes támadások a kormányok és a vállalatok ellen, és mivel a kiberbűnözésnek nincsenek határai, minden országot érinthet, össze kell fogniuk a megoldásért - mutatott rá.
Elmondta, hogy több országnak nincs megfelelő számítógépes infrastruktúrája a támadások kivédésére, ezért segíteni kell nekik. A brit politikus arra is kitért, vannak olyan országok is, amelyek meg akarják őrizni az állami kontrollt az internet felett is, holott az a cél, hogy a kibertér nyitott ás átlátható legyen, és mindenkinek biztonságos, szabad hozzáférést biztosítsanak a világhálóhoz.
"A számítógépes támadások akár a nemzetközi biztonságot is veszélyeztethetik"
Kim Szung Han dél-koreai külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta, hogy rendkívül gyorsan változik a kibertér, ennek nyomán pedig a politika, a gazdaság, a társadalom és a nemzetközi kapcsolatok is. Az információ és a tudás egyre jelentősebbé válik - mondta. Úgy vélte, ugyanakkor több kihívással - például a kiberbűnözéssel és az adatlopással - is szembe kell nézni, a számítógépes támadások akár a nemzetközi biztonságot is veszélyeztethetik. Ezért a kibertér előnyeit ki kell használni, a problémákra pedig megoldást kell találni - emelte ki.
Hangoztatta, a kibertérnek nyitottnak és szabadnak, biztonságosnak és megbízhatónak kell lennie. A dél-koreai politikus reményét fejezte ki, hogy az ezzel kapcsolatos kérdésekről a budapesti konferencia után a jövő évi, Szöulban megrendezendő eseményen is eredményesen tanácskozhatnak majd.
A budapesti kibertér-konferencia célja a kibertér hálózati és tartalmi fejlődésének, szabad és biztonságos használatának segítése, az ehhez szükséges fejlesztések lehetőségeinek vizsgálata a kormányzati és a magánszektor szoros együttműködésében, a nemzetközi és regionális szervezetek összehangoltabb tevékenységével.
(MTI - fidesz.hu)