FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Magyarország üdvözli az Európai Unió bővítésének tervezett lépéseit
|
|
Magyarország üdvözli az unió bővítésének tervezett lépéseit, amelyeket Európai Bizottság ismertetett szerdán, mivel azok szinte valamennyi csatlakozni kívánó ország esetében előrehaladásról számolnak be - közölte a Külügyminisztérium. |
|
Létrehozva: 2012. október 11., 08:38 | Utoljára frissítve: 2012. október 11., 10:00 |
A tárca közleménye szerint az eredmények elismerése és a további feladatok meghatározása hozzájárul a bővítési folyamat lendületének fenntartásához, a bővítési politika napirenden tartásához az Európa jövőjéről folytatott vita közben is. Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési biztosa szerdán elmondta: az Európai Bizottság ismét a csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolja Macedóniával, Albánia tagjelölt státust kaphat, Koszovóval pedig bizonyos feltételek teljesülése esetén Stabilitási és Társulási megállapodás megkötését ajánlja a brüsszeli testület.
Az Európai Bizottság szerdán hozta nyilvánosságra éves bővítési csomagját. A stratégiai dokumentum mellett az Európai Bizottság országjelentéseket készített valamennyi tagjelölt (Törökország, Izland, Montenegró, Macedónia, Szerbia) és potenciális tagjelölt országról (Albánia, Bosznia-Hercegovina), monitoringjelentésben értékeli a csatlakozó Horvátország teljesítményét, Koszovó esetében pedig a Stabilizációs és Társulási Megállapodásra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt publikált.
A Külügyminisztérium egyetért azzal, hogy az Európai Bizottság a jogállamiság és jó kormányzás kérdéseit, a regionális együttműködés és megbékélés fontosságát, azon belül a kisebbségvédelem jelentőségét, valamint a gazdasági folyamatoknak az uniós válságkezelési irányokkal történő összehangolt tervezését állítja középpontba - olvasható a közleményben. Magyarország célja, hogy az Európai Bizottság stratégiai megállapításai és országjelentései alapján a tagállamok - a korábbi kötelezettségvállalásokat tiszteletben tartva - elkötelezettek és érdekeltek maradjanak abban, hogy a bővítési folyamatot előrevigyék.
Hangsúlyozták, hogy Magyarország, korábbi gyakorlatát folytatva, kétoldalú alapon is minden támogatást megad a bővítési folyamatban részt vevő országok integrációs felkészüléséhez; szakértők bevonásával, csatlakozási tapasztalatok átadásával segíti a feladatok zökkenőmentes teljesítését.